6 kwietnia 2019 to sądny dzień dla GPS – część urządzeń może przestać działać

Michał Tomaszkiewicz
15.02.2019 13:56
6 kwietnia 2019 to sądny dzień dla GPS – część urządzeń może przestać działać Fot. Surrey County Council News Follow, CC BY-ND 2.0

Wygląda na to, że „problem roku 2000” nie nauczył niczego programistów – w systemie globalnego pozycjonowania GPS dojdzie niedługo do wyzerowania licznika tygodni, co może unieruchomić niektóre urządzenia.

Określanie dokładnej pozycji w systemie GPS wymaga dysponowania przez urządzenia dokładnych danych o dacie i czasie.

Gdy projektowano system, postanowiono liczbę tygodni zapisywać w formacie 10-bitowej liczby, co pozwala na przechowanie 1024 wartości (od 0 do 1023). 6 kwietnia 2019 roku dojdzie do „przekręcanie licznika”, co może spowodować kłopoty z działaniem wśród niektórych odbiorników.

Katastrofy i apokalipsy nie należy się raczej spodziewać – i to z kilku powodów. Po pierwsze,według specjalistów urządzenia wyprodukowane po 2010 roku powinny bez problemu poradzić sobie z problemem tygodnia zero (odpowiednie rozwiązanie zawarto w specyfikacji ICD-200). Po drugie – to nie pierwszy raz, gdy dochodzi do sytuacji przejścia od 1023. do 0. Tygodnia i rozpoczęcia nowej epoki pomiarowej.

Pula 1024 tygodni wystarcza na funkcjonowanie GPS przez niemal 20 lat – pierwsze satelity systemu zostały wyniesione w kosmos w 1978 roku.

Przeczytaj także

GPS zeruje licznik tygodni – będą problemy z działaniem?

Właściciele smartfonów oraz samochodowych nawigacji nie mają raczej powodów do obaw – telefon nie zacznie nagle(raczej) uważać, że znajdujemy się po przeciwległej stronie globu, a nawigacja kierować do celu przez Tokio.

Problem może raczej dotyczyć odbiorników GPS stosowanych w przemyśle – przedsiębiorstwa nie zmieniają urządzeń tylko dlatego, że pojawił się nowszy model. Jeśli sprzęt działa spełnia swoją rolę i nie ma rażąco większych kosztów użytkowania niż nowsze urządzenia, nie będzie ono zastępowane. Może się więc okazać, że pojawią się sporadyczne kłopoty z funkcjonowaniem co bardziej wiekowych odbiorników.

Zobacz także: >> Ruszył europejski system nawigacji Galileo <<

Nawet jeśli urządzenie jest podatne na błąd wyzerowanie licznika, to fakt ten może wyjść na jaw z dużym opóźnieniem – część z produkowanych sprzętów liczy tygodnie nie od początku danej epoki pomiarowej (czyli ogólnego tygodnia zero), lecz od daty wyprodukowania.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.