6 polskich miast nie dostało dotacji z UE, bo obwołało się „strefami wolnymi od LGBT”

29.07.2020 16:20
6 polskich miast nie dostało dotacji z UE, bo obwołało się „strefami wolnymi od LGBT” Fot. Shutterstock

6 wniosków miast o środki unijne UE odrzuciła z powodu „stref wolnych od LGBT”. Wspólnota nie podała jeszcze, które dokładnie polskie miasta została ukarane na wniosek komisarz ds. równości.

Kierujący się katolickimi wartościami samorządowcy uchwalający ochoczo swoje miejscowości jako „strefy wolne od LGBT” otrzymali właśnie pierwsze ostrzeżenie z Unii Europejskiej. 6 wniosków o pieniądze z unijnego programu „Partnerstwo miast” zostało odrzuconych ze względu na łamanie wartości Wspólnoty.

Środki przyznawane w ramach programu nie były duże: maksymalnie można było otrzymać do 25 000 euro na projekty koncentrujące się na „uczestnictwie obywateli w procesie kształtowania polityki Unii” i rozwijających „możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii”. Jest to jednak poważny znak ostrzegawczy dla Polski, której grozi obcięcie funduszy unijnych przez działania PiS uznawane za łamanie praworządności.

Przeczytaj także

Komisja Europejska zdecydowała, że dofinansowanie otrzyma 127 projektów na łączną kwotę 2 324 327 euro. 6 polskich miast, które za swoją postawę wobec osób LGBT straciło szansę na dotacje, nie wyszczególniono. O środki mogły występować pary miejscowości, z czego przynajmniej jedna musiał leżeć na terenie UE.

6 polskich miast bez środków unijnych za „strefy wolne od LGBT”. PiS zapowiada „zrobienie porządku z UE”

O decyzji Wspólnoty powiadomiła unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli.

Polityk podkreśliła, że państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe, jeśli chcą być traktowane jako część Unii.

Na decyzję ostro zareagował Zbigniew Ziobro, wnoszący o „zdecydowane działania wobec UE”.

Wśród 127 zatwierdzonych przez UE projektów znalazło się 8 beneficjentów z Polski: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku "Górka".

Zobacz także: Powstańcy stanęli w obronie osób LGBT. „Hitlerowcy też prześladowali homoseksualistów” 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.