Pogoda
01.06.2017 12:15

70% aplikacji szpieguje użytkowników

Naukowcy z Berkeley przyjrzeli się działaniu ponad 1600 popularnych aplikacji na smartfony. Większość z nich wysyła przez internet informacje dotyczące zachowania użytkowników – często nawet do kilku różnych firm analitycznych.

70% aplikacji szpieguje użytkowników
foto: materiały prasowe

Badanie możliwe było dzięki współpracy ochotników z całego świata, którzy zgodzili się zainstalować na swoich telefonach aplikację Lumen Privacy Monitor. Jej zadaniem jest sprawdzanie, z jakimi adresami łączą się używane przez właściciela smartfonu programy i wyszukiwania w wysyłanych informacjach pakietów z danymi analitycznymi.

Dzięki badaniu dowiedzieliśmy się, że dane o zachowaniu użytkowników przesyła do firm trzecich ponad 70% aplikacji. Znaczna część – dokładnych danych nie podano – łączy się nawet z 10 odbiorcami takich informacji jednocześnie.

Głównymi odbiorcami danych są serwisy Crashlytics, Flurry (prowadzone przez Yahoo), Google Analytics, AdJust, AppsFlyer, Mixpanel oraz Facebook Analytics. Lumen podaje także, jak dużo transferu zużyły aplikacje na przesyłanie raportów.

Badacze przygotowali Panopticon (witrynę z wizualizacją danych) – po odwiedzeniu jej można sprawdzić, czy używana przez nas aplikacja została zbadana i jakie jej grzeszki odkryto.

Twórcy aplikacji nie spieszą się z wyjaśnieniem, jakie dokładnie dane są przez nich zbierane i w jakim celu. Szpiegują użytkowników nie tylko aplikacje bezpłatne (za które „płaci się” właśnie informacjami o tym, w jaki sposób się z nich korzysta), lecz także programy płatne.

Firmy analityczne mają sposoby, żeby powiązać ze sobą kilka różnych źródeł informacji – na przykład aplikację na smartfonie i przeglądarkę na komputerze – i na tej podstawie tworzyć profile klientów. Służą one do skuteczniejszego dobierania reklam mogących skłonić daną osobę do dokonania zakupów.

Część informacji służy twórcom aplikacji – dzięki możliwości prześledzenia, jak z programu korzystają jego użytkownicy, mogą wprowadzać stosowane zmiany i ulepszenia w celu rozwijania swojego dzieła.

O tym, jak wiele informacji na nasz temat mają przedsiębiorstwa analityczne można się przekonać, sprawdzając otwarte przez Google archiwum wiedzy na nasz temat. Gigant pokazuje, co udało mu się zebrać na nasz temat w ciągu kilku ostatnich lat.

Lumen Privacy Monitor można pobrać ze sklepu Google Play - aplikacja nie tylko wskazuje, które programy wysyłają dane za naszymi plecami, lecz także pokazuje jakie dokładnie informacje są przekazywane.

Sprawdzacie wymagane uprawnienia aplikacji podczas instalowania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile