Pogoda
21.07.2016 10:15

78% osób przeznaczy pieniądze z 500+ na auto

Z ankiety przeprowadzonej przez klientów AAA Auto wynika, że zdecydowana większość z nich planuje przeznaczyć środki pochodzące z programu 500+ na zakup samochodu.

78% osób przeznaczy pieniądze z 500+ na auto
foto: materiały prasowe

Badanie zostało przeprowadzone wśród 2000 osób we wszystkich oddziałach AAA Auto w Polsce, w okresie maj-czerwiec 2016 roku. Okazuje się, że aż 78% osób odwiedzających placówkę firmy nosi się z zamiarem wykorzystania środków pochodzących z rządowego wsparcia dla rodzin na zakup samochodu. Aż 67% chce wykorzystać pieniądze na spłatę miesięcznych rat kredytowych.

I w tym miejscu naprzeciw zainteresowanym wychodzi Fiat. Jego model 500 z 69-konnym silnikiem 1.2 w najuboższej odmianie wyposażeniowej Pop można mieć właśnie już od 500 zł miesięcznie. Wystarczy zdecydować się na kredyt. Cena katalogowa tego modelu to 46 500 zł, a po rabatach – 42 000 zł. Wpłata własna to 13 600 zł, okres kredytu wynosi 72 miesiące przy oprocentowaniu 4,99%.

Zdaniem Kena Scarratta, dyrektora generalnego AAA Auto w Polsce, można spodziewać się zwiększonego zainteresowania samochodami w wersjach nadwoziowych kombi na rynku aut używanych:

"

Dla wielu rodzin dodatkowe 500 zł może stanowić poważny zastrzyk gotówki. Pieniądze pochodzące z programu 500+ na pewno w części będą przeznaczane przez rodziny na bieżące wydatki domowe czy zakup ubrań dla dzieci. Jednak wyniki naszego badania dowodzą, że większość polskich rodzin zainteresowanych zakupem aut używanych, które będą korzystały z programu 500+, zamierza także przeznaczyć całość lub część tych dodatkowych pieniędzy na zakup samochodu. Spodziewamy się, że częściej będą poszukiwane najtańsze wersje popularnych aut rodzinnych jak np. Ford Focus kombi, Volkswagen Passat czy Kia cee'd kombi. "

Co więcej, do Polski w przeciągu pierwszych 6 miesięcy sprowadzono rekordową liczbę samochodów używanych do Polski – aż 448 252, co stanowi wzrost o 16,3% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Eksperci zauważają, że jest to efekt rządowego wsparcia dla rodzin. Auta zaczęły kupować te osoby, których dotychczas nie było na nie stać.

W 2016 roku najczęściej rejestrowano auta używane sprowadzone z Niemiec, Francji i Japonii. Ich średni wiek wynosił 11 lat i 7 miesięcy.

Tej tendencji sprzyja również spadek kosztów rejestracji starego pojazdu. Obecnie opłata za książkę samochodu wynosi 75 zł. W dodatku zniknęła opłata recyklingowa.

Tagi: News