Pogoda
10.07.2018 14:53

8 lat więzienia za post na Facebooku

24-letnia turystka przyjechała do Egiptu na wakacje, ale najprawdopodobniej zostanie tam o wiele dłużej – została skazana na 8 lat więzienia za opublikowanie na Facebooku filmu przedstawiającego kraj w złym świetle. Skarżyła się między innymi na napastowanie seksualne.

Mona el-Mazboh
foto: kadr z wideo

To nie była pierwsza wizyta Libanki Mony el-Mazboh w Egipcie – w filmie, który szybko został zauważony przez internautów, skarżyła się na to że została wcześniej okradziona z pieniędzy. Mówiła także o molestowaniu seksualnym ze strony kierowców taksówek oraz mężczyzn na ulicach.

W pewnym momencie swojej wypowiedzi określiła Egipt „krajem sku*wysynów”. Zeszła także na tematy polityczne, mówiąc że za to jak jest traktowana Egipcjanom należy się kara w postaci rządów Sisi, który przejął władzę w państwie po obaleniu Hosni Mubaraka i stopniowo ogranicza wolności obywatelskie.

Turystka została aresztowana pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji mogących negatywnie wpłynąć na społeczeństwo, atakowania religii oraz publicznej nieprzyzwoitości. Po miesiącu śledztwa sąd wydał wyrok skazujący Monę el-Mazboh na 8 lat pozbawienia wolności. Apelacja odbędzie się 29 lipca 2018 roku.

Kara więzienia za obrażanie Egiptu na Facebooku

Wymiar sprawiedliwości w Egipcie działa bardzo stanowczo w „obronie tradycyjnych wartości”. Świat został między innymi zszokowany przez wyrok 2 lat więzienia dla piosenkarki, która w klipie do swojego utworu… jadła banana. Sąd stwierdził, że za bardzo sugestywnie.

Mona el-Mazboh opublikowała w międzyczasie kolejne wideo, w którym przeprosiła „wszystkich przezwoitych Egipcjan” za słowa, które mogły sprawić im przykrość. Zapewniła także, że nie chciała w żaden sposób czynić tej sprawy polityczną.

Obrońca kobiety ma nadzieję, że orzeczenie zostanie zmienione – przyznaje, że zostało wydane zgodnie z literą prawa, sąd zastosował jednak maksymalny przewidziany czas pozbawienia wolności.

Mężczyzna argumentuje, że kobieta cierpi na depresję i ma kłopoty z kontrolowaniem złości, stąd taki a nie inny ton wypowiedzi na feralnym dla niej nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Czy kobieta została słusznie skazana?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet