Pogoda
01.06.2016 10:36

8% miejscowości w Polsce nie ma dostępu do internetu

Do 8% miejscowości w Polsce nie dociera internet. Sejm kończy pracę nad ustawą, dzięki której państwo będzie mogło wspierać rozwój usług i sieci telekomunikacyjnych.

8% miejscowości w Polsce nie ma dostępu do internetu
foto: materiały prasowe

Komercyjni operatorzy chcą budować infrastrukturę tylko tam, gdzie będzie to dla nich opłacalne. W przypadku małych miejscowości i wsi zwrot z inwestycji w dociągnięcie kabla przesyłowego może trwać dziesiątkami lat.

Najwięcej białych plam na internetowej mapie znajduje się na terenach wiejskich (gdzie powodem jest mała liczba potencjalnie zainteresowanych wykupieniem usługi) oraz górskich (gdzie dodatkowo pojawiają się problemy z dużymi kosztami prac w trudno dostępnych terenów).

Oferty dostawców internetu w całej Polsce można sprawdzić dzięki przygotowanej przez Urząd Komunikacja Elektronicznej mapie – po wpisaniu adresu wyświetlany jest spis operatorów, którzy świadczą w danym miejscu usługi.

Spośród wszystkich miejscowości w Polsce, do których nie dociera internet, 99% liczy sobie mniej niż 100 mieszkańców.

Ministerstwo Cyfryzacji podało w raporcie, że dostęp do internetu szerokopasmowego w Polsce ma 71 proc. gospodarstw domowych – gorzej w tej statystyce wypada w Europie tylko Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Cypr, Litwa, Portugalia i Rumunia.

W walce z cyfrowym wykluczeniem mają pomóc fundusze unijne, dostępne do 2022 roku - łącznie jest to 2,2 mld euro, w tym ponad 1 mld euro na zapewnienie powszechnego dostępu do internetu. Środki dostępne w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dzięki nowelizacji prawa możliwe stanie się wspieranie inwestycji infrastrukturalnej przez państwo – także w wypadku komercyjnych operatorów. Zmiany w przepisach mają także usunąć najważniejsze bariery administracyjne i prawne wpływające na proces inżynieryjno-budowlany, co ma przełożyć się na zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci telekomunikacyjnych.

Eksperci wskazują jednak, że same inwestycje w infrastrukturę nie wystarczą. Paweł Karłowski, dyrektor generalny na Europę Środkowo-Wschodnią, Rosję i WNP w BT Global Services jasno wskazuje, że potrzebna jest także duża obecność administracji w internecie.

"

Doświadczenia innych krajów pokazują, że popyt na usługi dostępowe rośnie w tych krajach, w których państwo realizuje swoje świadczenia oraz komunikuje się z obywatelem w sieci. Gdyby państwo zachęcało ludzi do nieprzychodzenia do urzędu poprzez zapewnienie dostępu do większości czynności bez konieczności wizyty w urzędzie, to stanowiłoby to istotny impuls kreujący popyt. "

Widać w tym obszarze coraz więcej pozytywów, chociaż dalej zdarzają się inwestycje nieprzemyślane. Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, chwaliła się dużą liczbą wniosków „Rodzina 500+” składanych przez internet, Ministerstwo Finansów zaś udostępniło podatnikom wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – wystarczyło go pobrać i sprawdzić, żeby nie musieć męczyć się z własnoręcznym wypełnianiem PIT-a.

Z drugiej strony, raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał, że duża ilość środków wydawana jest na inwestycje, z których praktycznie nikt nie korzysta – przykładem jest zbudowany za 10,5 mln zł system Wrota Mazowsza, z którego skorzystało łącznie 78 osób.

Spotkaliście się z brakiem możliwości wykupienia dostępu do internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet