8 milionów samochodów – akcja serwisowa VW w Europie

06.11.2015 14:51
8 milionów samochodów – akcja serwisowa VW w Europie Fot. materiały prasowe

Nowo mianowany prezes grupy Volkswagen AG – Matthias Müller – ogłosił, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w styczniu 2016 roku niemiecki gigant ruszy z akcją serwisową.

Potrwa ona aż do końca przyszłego roku. Do warsztatów Volkswagena na terenie UE ma trafić co najmniej 8 milionów samochodów takich marek jak Audi, Seat, Skoda i VW. Pod maskami tych aut znajdują się silniki 1.2, 1.6 i 2.0 TDI oznaczone logotypem EA189, które wymagają aktualizacji oprogramowania. Zdaniem Müllera, w wypadku niektórych pojazdów trzeba będzie dodatkowo wymienić wtryskiwacze i katalizatory.

Według magazynu Frankfurter Allgemeine Zeitung, czterech pracowników tego niemieckiego przedsiębiorstwa zostało zawieszonych. Trzech spośród nich zajmowało czołowe stanowiska menedżerskie. Chociaż tożsamość tych osób nie została ujawniona, spekuluje się, że chodzi o szefa rozwoju Audi, Ulricha Hackenbergera, dyrektora działu badań i rozwoju Volkswagena, Heinza-Jakoba Neussera i szefa rozwoju Porsche – Wolfganga Hatza.

Matthias Müller w swojej przemowie do ponad 20 000 pracowników zakładu w Wolfsburgu, obiecał wszystkim szybkie i rzetelne wyjaśnienie skandalu związanego z emisją spalin. Dodał, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej sytuacji i ludzi, którzy są za nią odpowiedzialni. Jednocześnie zapewnił wszystkich obecnych, że grupa Volkswagen jest w stanie przezwyciężyć kryzys, ponieważ firmę zbudowano na bardzo mocnych fundamentach oraz wymarzonych wręcz pracownikach:

Pomijając ogromne straty finansowe, ten kryzys przede wszystkim godzi w wizerunek firmy. Jest tak, ponieważ zaufanie to rdzeń przedsiębiorstwa i naszej tożsamości. Nasze samochody są solidne i niezawodne – wiarygodność to podstawa. Najważniejszym zadaniem Volkswagena będzie odzyskanie straconego zaufania – partnerów, klientów, inwestorów i opinii publicznej. Tylko poprzez odkrycie wszystkich naszych kart na stole odzyskamy wiarygodność. Proszę mi wierzyć – jestem równie niecierpliwy co wy. Ale sytuacja, w którą uwikłane są aż cztery marki i ich parę modeli wymaga przede wszystkim staranności, aniżeli pośpiechu.

Powołany został specjalny zespół projektantów. Sporządzili oni strategię działania. W najbliższych dniach wszyscy właściciele wadliwych samochodów zostaną poinformowani o akcji serwisowej. Ponadto, firma stworzyła strony internetowe, na których klienci mogą sprawdzić czy w ich pojeździe występuje problem. Wystarczy, że wprowadzą na witrynie numer VIN swojego auta.

Wkrótce firma Volkswagen przedstawi odpowiednim władzom techniczne rozwiązanie problemu:

W wielu wypadkach wystarczy aktualizacja oprogramowania. Jednak niektóre pojazdy będą wymagały bardziej zaawansowanych modyfikacji. Będziemy stale informować naszych klientów o postępach oraz zaproponujemy im dogodne terminy usług serwisowych.

Przedstawiciel Volkswagena także oświadczył, że wszystkie pojazdy są sprawne technicznie i bezpieczne. Co więcej, każde auto z silnikiem diesla spełnia wszelkie specyfikacje prawne oraz wymogi ochrony środowiska. Oznacza to, że produkcja w fabryce w Wolfsburgu wciąż trwa.

Mathias Müller zapewnił na wiecu, że VW zrobi wszystko, żeby firma trzymała się zasad i norm:

Volkswagen musi raz jeszcze postawić na uczciwość. Nie tylko na papierze. Ale wszędzie indziej i zawsze. Zrobimy co w naszej mocy żeby mieć pewność, że wszystkie zasady są przestrzegane przez każdego. Nasza grupa i podrzędne jej marki stawiają na rozwój, odpowiedzialność i wiarygodność. W świetle ostatnich wydarzeń, wiele z tych stwierdzeń może być poddawanych pod wątpliwość. Ale razem z wami, jestem zdeterminowany do udowodnienia naszych wartości, którymi się kierujemy. I tego, że Volkswagen, czyli każdy z nas, zasługuje na zaufanie innych ludzi. Wszędzie.

Czas pokaże czy podjęte działania są właściwymi dla złagodzenia kryzysu…

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.