Pogoda
16.06.2020 13:07

82-latek przyznał się do uszkodzenia Sukiennic. Napisał na nich "Duda 2020"

Myśleliście, że robienie graffiti to zabawa tylko dla dzieciaków? Otóż nic bardziej mylnego - zatrzymano 82-latka, który przyznał się do aktu wandalizmu na krakowskich Sukiennicach.

82-latek przyznał się do uszkodzenia Sukiennic. Napisał na nich "Duda 2020"
foto: Sukiennice; shutterstock.com

Zatrzymano 82-latka, który na elewacji krakowskich Sukiennic napisał sprejem napis: "Duda 2020". Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa. Jeżeli sąd uzna go za winnego, grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

82-latek napisał "Duda 2020" sprejem na Sukiennicach

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko poinformował w poniedziałek, że uszkodzenie elewacji budynku Sukiennic zostało zgłoszone w środę. Zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu, a podejrzanego o naniesienie sprejem napisu o treści "Duda 2020" zatrzymano.

pacjent na oddziele zakaźnym w szpitalu
pacjent na oddziele zakaźnym w szpitalu
Przeczytaj także 71-latek z koronawirusem uciekł ze szpitala. Policja złapała go w domu

Podejrzanym o przestępstwo z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i o opiece nad zabytkami okazał się 82-letni Zdzisław S. Jak opowiada prok. Hnatko w rozmowie z PAP:

"

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do przedstawionego zarzutu, złożył wyjaśnienia, w których tłumaczył swoje zachowanie. Pytany, dlaczego dokonał uszkodzenia elewacji Sukiennic, podejrzany wyjaśnił, iż działał celowo, aby wszyscy widzieli ten napis; stąd takie, a nie inne miejsce. "

82-letni mężczyzna przyznał się także do wykonania napisów o tej samej treści na ścianach dwóch innych kamienic. Zastosowano wobec niego "środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji raz w tygodniu, nakazu powstrzymywania się od aktów wandalizmu oraz zabezpieczenie majątkowe".

W przypadku uznania winy 82-latkowi grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

połączenie od nieznanego numeru
połączenie od nieznanego numeru
Przeczytaj także Niezadowolony klient aresztowany przez policję za 24 000 telefonów ze skargą do operatora
Tagi: Newsy