96-latka uciekła przed rozprawą. Miała być sądzona za zabicie 11 tys. osób

01.10.2021 14:37
96-latka uciekła przed rozprawą. Miała być sądzona za zabicie 11 tys. osób Fot. shutterstock

Irmgard Furchner, była sekretarka obozu koncentracyjnego w Stutthofie probowała uciec wymiarowi sprawiedliwości. Kobieta ma 96 lat.

Kobieta była sekretarką w niemieckim obozie Stutthof, który znajdował się  podczas II wojny światowej 36 kilometrów od Gdańska. SS więziło w nim ponad sto tysięcy osób. Obóz funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 roku, a jak twierdzą historycy, zginęło blisko 65 tys. więźniów.

96-latka uciekła przed rozprawą

Jak poinformował dziennik "Bild" staruszka, która miała być sądzoną za zbrodnie wojenne mieszka obecnie w domu opieki w Quickborn (niedaleko Hamburga) w Szlezwiku-Holsztynie. Jest oskarżona o to, że będąc sekretarka obozu, wspierała jego kierownictwo w systematycznym zabijaniu więźniów.

Kobieta na wieść o rozprawie tuż przed procesem wysłała do sądu pismo, w którym napisała, że nie chce uczestniczyć w rozprawie. W czwartek 30 września bladym świtem seniorka wezwała taksówkę i udała się samotnie na stację metra Norderstedt. Tu ślad po niej zaginął. W tej sytuacji sąd wydał nakaz poszukiwania i zatrzymania 96-letniej oskarżonej.

Najwyraźniej seniorka nie miała zamiaru uczestniczyć w rozprawie

- pisze gazeta.

Do zatrzymania doszło o godzinie 13.50 na Langenhorner Chaussee w Hamburgu. Teraz Furchner siedzi na posterunku policji i jest przesłuchiwana.

- napisał po południu niemiecki "Bild".
Irmgard Furchner w chwili popełnienia przestępstwa nie miała skończonych 21 lat. Postępowanie byłej sekretarki komendanta Paula Wernera Hoppego rozpatruje więc wydział dla nieletnich w mieście Itzehoe.

Zobacz również: Zbrodniarz wojenny ukrywał się przez lata. W końcu został aresztowany

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.