Pogoda
01.03.2016 17:23

Abarth 124 Spider o mocy 170 KM

Nowa generacja Fiata 124 została opracowana na bazie jednego z najlepszych i najbardziej kultowych roadsterów – Mazdy MX-5. Tym razem firma FCA na targach motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowała ostrzejszy model spod szyldu Abartha.

Abarth 124 Spider o mocy 170 KM
foto: materiały prasowe

Wszystkie modele Fiatowskie przemianowane na Abarth są mocniejsze. W końcu zadaniem nadwornego tunera włoskiej marki jest tworzenie szybszych i bardziej bezkompromisowych, usportowionych odmian w oparciu o bazowe wersje aut.

Abarth 124 w stosunku do odmiany podstawowej wyróżnia się bardziej odważną, agresywną stylistyką. Przeprojektowano przedni zderzak, który teraz może poszczycić się pokaźniejszym wlotem powietrza. Z kolei z tyłu znalazł się spojler – poprawiający aerodynamikę – oraz dwie podwójne końcówki układu wydechowego umieszczone po obu stronach.

Prezentowany na zdjęciach egzemplarz wyróżnia się ponadto trójkolorowym nadwoziem – z bielą kontrastują czarna maska, dach i bagażnik zakończony spojlerem oraz czerwone lusterka i polakierowana w tym samym kolorze tzw. „dolna warga”.

Jednak to auto nie wyróżnia się jedynie zmodernizowanym wyglądem. Najważniejsze w nim są osiągi oraz prowadzenie. W standardzie 124 Spider oferowany jest z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Inżynierowie Abartha próbowali pozbyć się zbędnych kilogramów wszędzie, gdzie tylko mogli. W rezultacie roadster może pochwalić się bardzo niską masą własną, wynoszącą jedynie 1060 kg. W dodatku lekka konstrukcja oferuje doskonały rozkład masy w stosunku 50/50.

124 Spider napędzany jest 1,4-litrowym, 4-cylindrowym silnikiem MultiAir Turbo, generującym 170 KM i 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To oznacza stosunek mocy do masy 6,2 kg/KM. Auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 6,8 s i potrafi osiągnąć prędkość 230 km/h.

Najostrzejsza odmiana roadstera Fiata – spod znaku Abartha – oferowana jest z 6-biegową przekładnią ręczną lub automatyczną Sequenziale Sportivo. Ta ostatnia została odpowiednio przeprojektowana. Starannie ją dostrojono – tak, aby zapewniała jak najlepsze, iście sportowe doznania, co mają zagwarantować również łopatki za kierownicą.

Co ciekawe, model 124 Spider powstał z okazji 50. urodzin pierwowzoru noszącego tę samą nazwę. Według szefa marki FCA – Oliviera Francoisa – Fiat w przypadku najnowszej odsłony tego roadstera, nie ograniczył się jedynie do podmiany znaczka Mazdy. Dopracowano inżynieryjne elementy, dzięki czemu ten samochód na bazie MX-5 ma oferować niepowtarzalne, włoskie prowadzenie, łącząc styl retro z nowoczesną technologią.

Tagi: News Fiat