Pogoda
07.01.2019 17:10

Abonament RTV 2019 – kto i ile musi zapłacić?

Abonament radiowo-telewizyjny wbrew zapowiedziom rządu sprzed kilku lat nie został zastąpiony opłatą audiowizualną. Ile wynoszą stawki za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2019 roku?

Abonament RTV 2019 – kto i ile musi zapłacić?
foto: materiały prasowe

Abonament RTV nie należy do popularnych danin na rzecz państwa – ściągalność jeszcze kilka lat temu wynosiła zaledwie kilka procent, co stawiało w bardzo złej sytuacji finansowej media publiczne, utrzymujące się w dużej mierze właśnie z wpływów abonamentowych.

Pojawiło się wiele pomysłów na rozwiązanie tego problemu – jednym z nich była zapowiedź wprowadzenia opłaty audiowizualnej, która dopisywana byłaby automatycznie do rachunku za energię elektryczną.

Gdy okazało się, że wprowadzenie nowej opłaty wymagałoby zgody Unii Europejskiej, rozejrzano się za sposobami na uszczelnienie systemu poboru abonamentu RTV, pobieranego przez Pocztę Polską. Według jednej z propozycji, operator miał dostać od telewizji kablowych i satelitarnych spis klientów, by na zasadzie domniemania posiadania telewizora pobierać od nich abonament. Także ten zaległy, co oznacza konieczność zapłacenia około 1500 zł.

Sprawdź, co wiesz o abonamencie radiowo-telewizyjnym - rozwiąż QUIZ!

To suma składek z ostatnich 5 lat wraz z nałożonymi odsetkami za zwłokę. W sieci błyskawicznie pojawił się prosty sposób, jak nie zapłacić kary za abonament RTV – ma ona wykorzystywać kruczek, dzięki któremu Poczta Polska będzie musiała przyznać, że nie ma prawa do egzekwowania płacenia abonamentu RTV.

Osoby, którą chcą płacić abonament radiowo-telewizyjny powinny wiedzieć, ile w 2019 roku należy płacić za posiadanie odbiornika radiofonicznego, a ile za posiadanie odbiornika radiofonicznego i/lub telewizyjnego.

Abonament RTV 2019 – wysokość opłat

Wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2019 roku nie zmieniła się – obowiązują dokładnie te same stawki, co w roku 2018 i 2017.

Opłata miesięczna za posiadanie radia została wyznaczona na 7 zł, abonament RTV za posiadanie telewizora wynosi 22,70 zł miesięcznie.

Za abonament radiowo-telewizyjny można zapłacić z góry za dwa, trzy, sześć lub dwanaście miesięcy – wtedy opłaty są odpowiednio niższe.

Stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2019 roku wynoszą:

abonament_rtv_2019_02

Ze zniżki za opłacenie abonamentu RTV za cały rok z góry można skorzystać do 25 stycznia 2019.

Płacicie abonament RTV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV