Pogoda
14.09.2016 09:08

Adblock Plus będzie pokazywał własne reklamy

To nie żart – twórcy programu blokującego reklamy uruchamiają własną platformę wyświetlającą użytkownikom banery. Adblock Plus będzie podmieniał reklamy ze stron na własne.

Adblock Plus będzie pokazywał własne reklamy
foto: kadr z wideo

Jeśli brzmi to znajomo, macie racje – taka sama idea stoi za stworzonym w Polsce UnBlockiem, który w miejscu usuniętych przez adblockery reklam wyświetla inne, bardziej przyjazne użytkownikom.

Używany przez internautów narzekających na przeładowanie stron internetowych banerami program będzie działał w porozumieniu z właścicielami witryn – to oni będą decydować, jakie reklamy mają być wyświetlone w zamian za te zablokowane przez aplikację. Będą one musiały być jednak zatwierdzone w ramach Acceptable Ads –inicjatywy, która ocenia inwazyjność form reklamowych i daje okejkę tym najmniej denerwującym.

Kompetencje do oceniania reklam i decydowania, które z nich nadają się do pokazywania użytkownikom Adblocka Plus mają być przeniesione jeszcze w tym roku do specjalnie powołanej, niezależnej od twórców rozszerzenia rady.

Adblock Plus uważa, że dzięki tej decyzji udało mu się wypracować „rozsądny kompromis pomiędzy internautami a witrynami” – pierwsi (mimo pojawiających się reklam) będą mogli zapoznać się bez przeszkód z treścią czytanej strony, drudzy nie stracą wszystkich potencjalnych dochodów z wyświetlania banerów.

Reklamy mają być także dostosowane do osobistych preferencji użytkownika dzięki możliwości wskazania, które z wyświetlanych form są dla niego denerwujące i nieakceptowalne.

"

Platforma Acceptable Ads zaoferuje mechanizm oceny zaszyty w każdą reklamę – dzięki temu będziecie mogli dać znać, czy dana forma jest świetna, dobra, zła, czy też może kompletnie do dupy. Opinia wpłynie na to, jakie reklamy będą wyświetlane w przyszłości. "

Decyzja zapewne nie zostanie przyjęta w naszym kraju spokojnie – jak wynika z badań, Polacy mistrzami świata w blokowaniu reklam.

A Wy co myślicie o serwowaniu reklam przez Adblocka Plus?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet