Adele Heanel zaprotestowała przeciwko Cezarom dla Romana Polańskiego. Brad Pitt odmówił odbioru statuetki

02.03.2020 13:35
Brad Pitt|undefined Fot. Rex Features/East News

Gwiazdy kina wyraziły swój sprzeciw wobec nagradzaniu Romana Polańskiego podczas gali rozdania Cezarów. Brad Pitt odmówił odebrania nagrody za całokształt twórczości.

28 lutego 2020 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia francuskich Oscarów, czyli Cezarów. Polski reżyser Roman Polański otrzymał 12 nominacji do nagród, a wygrał aż 3 statuetki. Mimo to, filmowiec nie pojawił się na rozdaniu nagród. Artysta budzi ogromne kontrowersje w świecie filmu.

Polański jest ścigany za oskarżenia o seks z nieletnią, ponadto w ostatnich latach do zarzutów przeciwko reżyserowi dołączyły pozwy o napaści seksualne. Ze względu na nieciekawą przeszłość reżysera niektóre gwiazdy, krytycy i wielbiciele kina sprzeciwiają się wobec wyróżnianiu Polańskiego na podobnych uroczystościach.

Przeczytaj także

Gwiazdy protestują przeciwko nagrodom dla Polańskiego

Francuska aktorka Adèle Haenel nominowana za rolę w filmie "Portret kobiety w ogniu" po odczytaniu nazwiska Polańskiego jako zwycięzcy jednego z Cezarów, opuściła salę. Nie była to jedyna taka reakcja na wyróżnienia reżysera. 

Kobieta krytykowała francuską Akademię Filmową za brak potępienia Polańskiego już przed galą. Aktorka traktuje temat szczególnie osobiście. Wyznała, że sama była molestowana przez reżysera, kiedy miała 12 lat.

Również Brad Pitt zbuntował się przeciwko francuskim nagrodom. Aktor miał otrzymać Cezara Honorowego za całokształt twórczości, który nie był przyznawany od 1976 roku. Artysta nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie, jednak media we Francji sugerowały, że Pitt odmówił zaszczytu ze względu na kontrowersje związane z Polańskim.

Zobacz też: Polański udzielił wywiadu francuskim mediom: "Robi się ze mnie potwora" 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.