Pogoda
02.03.2020 13:35

Adele Heanel zaprotestowała przeciwko Cezarom dla Romana Polańskiego. Brad Pitt odmówił odbioru statuetki

Gwiazdy kina wyraziły swój sprzeciw wobec nagradzaniu Romana Polańskiego podczas gali rozdania Cezarów. Brad Pitt odmówił odebrania nagrody za całokształt twórczości.

Brad Pitt
foto: Rex Features/East News

28 lutego 2020 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia francuskich Oscarów, czyli Cezarów. Polski reżyser Roman Polański otrzymał 12 nominacji do nagród, a wygrał aż 3 statuetki. Mimo to, filmowiec nie pojawił się na rozdaniu nagród. Artysta budzi ogromne kontrowersje w świecie filmu.

Polański jest ścigany za oskarżenia o seks z nieletnią, ponadto w ostatnich latach do zarzutów przeciwko reżyserowi dołączyły pozwy o napaści seksualne. Ze względu na nieciekawą przeszłość reżysera niektóre gwiazdy, krytycy i wielbiciele kina sprzeciwiają się wobec wyróżnianiu Polańskiego na podobnych uroczystościach.

Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News
Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News
Przeczytaj także Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim. Powstała petycja

Gwiazdy protestują przeciwko nagrodom dla Polańskiego

Francuska aktorka Adèle Haenel nominowana za rolę w filmie "Portret kobiety w ogniu" po odczytaniu nazwiska Polańskiego jako zwycięzcy jednego z Cezarów, opuściła salę. Nie była to jedyna taka reakcja na wyróżnienia reżysera. 

Kobieta krytykowała francuską Akademię Filmową za brak potępienia Polańskiego już przed galą. Aktorka traktuje temat szczególnie osobiście. Wyznała, że sama była molestowana przez reżysera, kiedy miała 12 lat.

Również Brad Pitt zbuntował się przeciwko francuskim nagrodom. Aktor miał otrzymać Cezara Honorowego za całokształt twórczości, który nie był przyznawany od 1976 roku. Artysta nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie, jednak media we Francji sugerowały, że Pitt odmówił zaszczytu ze względu na kontrowersje związane z Polańskim.

Zobacz też: Polański udzielił wywiadu francuskim mediom: "Robi się ze mnie potwora" 

Tagi: News Roman Polański Brad Pitt