Pogoda
22.07.2020 12:12

Afryka pęka na pół. Czy kontynent stanie się nową Atlantydą?

Naukowcy nie mają złudzeń. Są przekonani, że na naszych oczach Afryka rozpada się na dwie mniejsze części.

Afryka pęka na pół. Czy kontynent stanie się nową Atlantydą
Foto: Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Jak twierdzą naukowcy, Afryka pęka na pół. Konsekwencją tego procesu będzie powstanie nowego oceanu. Na podstawie badań i obliczeń ustalono, że za 5 do 10 milionów lat, we wschodniej części Afryki powstanie uskok tektoniczny, w wyniku czego kontynent podzieli się na dwie części.

Przerażające odkrycie naukowców: Afryka pęka na pół

Ruchy tektoniczne kontynentu afrykańskiego badane są od kilku dziesięcioleci. Szczególnemu nadzorowi poddawana jest część kontynentu położona w regionie Afar w Etiopii.

Wrota do piekieł
Wrota do piekieł
Przeczytaj także Wrota do piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat [WIDEO]

W tym miejscu znajduje się na styk trzech, powoli oddalających się od siebie płyt tektonicznych. W 2005 roku w tym regionie świata pojawiła się szczelina, której długość wynosi obecnie około 56 kilometrów.
Jak informuje telewizja NBC News:

"

Naukowcy ostrzegają przed możliwym pojawieniem się w przyszłości nowego oceanu "

W wyniku pierwszego pęknięcia, które miało miejsce wiele milionów lat temu, powstało Morze Czerwone i Zatoka Adeńska. Drugie pęknięcie, rozciągające się na południe od Etiopii do Mozambiku, jest znane, jako Wielki Rów Afrykański. To właśnie tam powstanie zdaniem naukowców powstanie nowy ziemski ocean.

"

To jedyne miejsce na Ziemi, w którym można zbadać, jak szczelina między kontynentami zmienia się w szczelinę oceaniczną "

- powiedział dr Christopher Moore, doktorant Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii.
Wciąż istnieją duże niewiadome, w tym to, co powoduje rozpad kontynentu. Badacze używają obecnie do monitorowania aktywności wulkanicznej w Afryce Wschodniej radaru satelitarnego.

"

W ostatnich latach instrumenty GPS zrewolucjonizowały tę dziedzinę badań, umożliwiając naukowcom precyzyjne pomiary przemieszczania się ziemi w czasie. Dzięki pomiarom GPS można mierzyć tempo ruchu nawet do kilku milimetrów rocznie. W miarę jak uzyskujemy coraz więcej pomiarów z GPS, możemy uzyskać znacznie lepszy obraz tego, co się dzieje. "

 - powiedział Ken Macdonald, geofizyk morski i emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

Naukowcy przypuszczają, że zjawisko może być spowodowane narastającym ciśnieniem magmy. Badania wciąż trwają.

Zobacz również: MSZ ostrzega: Na "Paszport Polsatu" nie wjedziesz do Chorwacji. To nie żart!

Tagi: Ciekawostki