Pogoda
28.09.2016 09:07

Agresja drogowa w polskim wydaniu

Poruszając się po drogach w kraju nad Wisłą nietrudno odnieść wrażenie, że spora część kierowców zachowuje się tak, jakby chciała wyładować swoje napięcie na drodze lub innych uczestnikach ruchu.

Agresja drogowa w polskim wydaniu
foto: kadr z wideo

Niebezpieczna sytuacja została zarejestrowana kamerą pokładową. Osobie prowadzącej pomarańczowego Fiata Ideę nie spodobało się zachowanie kierowcy Forda Galaxy, który po wyprzedzeniu ciężarówki nie zjechał na prawy pas ruchu. Postanowił na własną rękę rozprawić się z delikwentem uporczywie jadącym przy lewej krawędzi jezdni. Bez zasygnalizowania manewru, kierowca Fiata wykonał gwałtowną zmianę pasa ruchu, najeżdżając na srebrny pojazd.

Zainterweniować postanowił pasażer Forda Galaxy, który przy najbliższej okazji wysiadł z samochodu i podbiegł do Idei, próbując dostać się do środka. Bezskutecznie. Kierowca Fiata nie dał za wygraną i celowo wjechał w otwarte drzwi srebrnego auta, po czym wycofał i ruszył w siną dal:

Powolna jazda lewym pasem jest jedną z plag polskich dróg. Zważywszy na powszechność tego zjawiska, tym bardziej może dziwić zachowanie kierowcy Fiata, który mógł spokojnie – i zgodnie z przepisami – wyprzedzić Forda poruszając się prawym pasem.

Co ciekawe, w 2016 roku agresywnym kierowcom postanowił się przyjrzeć Instytut Transportu Samochodowego. Zdaniem badaczy, za czynnik najbardziej wpływający na takie zachowanie uznano stres. Ten, w przypadku prowadzących pojazdy służbowe, nierzadko wynika z charakteru pracy.

Sporo także zależy od indywidualnych cech osobowości, w tym równowagi emocjonalnej, poczucia wartości, pewności siebie, a nawet dominacji i rywalizacji na drodze. Znacząco tendencje do często odważnych i lekkomyślnych zachowań potęguje przeświadczenie o anonimowości lub bezkarności.

O niebezpieczeństwach czyhających na polskich drogach można przekonać się oglądając inne filmiki nagrane kamerami pokładowymi lub monitoringu. Nie brakuje kierowców omijających auta stojące przed przejściem dla pieszych, przykładem czego jest osoba z BMW serii 3 E36, a także prowadzący Opla Astrę. Nie zachowywać należytej ostrożności w analogicznej sytuacji zdarza się także funkcjonariuszom policji. Z kolei cyklistów przejeżdżających na skrzyżowaniu na zielonym świetle po ścieżce rowerowej nastraszył kierowca BMW serii 1.

Tagi: Duperele