Pogoda
12.06.2019 14:21

Akademia Filmowa o decyzji wyrzucenia Romana Polańskiego. Prawnik reżysera odpowiada

Czy Roman Polański zostanie przywrócony do Amerykańskiej Akademii Filmowej? Instytucja odpowiada.

Roman Polański przywrócony do Akademii?
fot.: shutterstock.com

Roman Polański został wydalony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju 2018 roku. Wszystko przez sprawę sprzed 40 lat, kiedy reżyser przyznał się do uprawiania seksu z 13-latką. Miał jej podać środki odurzające i alkohol. Polański przyznał się do winy i zawarł ugodę. Jednak kiedy okazało się, że grozi mu więzienie, uciekł z USA do Francji.

Komentarz Amerykańskiej Akademii Filmowej w sprawie wykluczenia Polańskiego

Amerykańska Akademia Filmowa, której zadaniem jest coroczne przyznawanie Oscarów, zagłosowała i 3 maja 2018 roku postanowiła wykluczyć zarówno Romana Polańskiego jak i Billa Cosby'ego. Filmowcy zostali uznani za sprawców przestępstw seksualnych. Jednak polski reżyser postanowił walczyć o przywrócenie go z powrotem do Akademii. Twórca postanowił zwrócić się o sprawiedliwość do sądu. Prawnicy Polańskiego uważają bowiem, że Akademia złamała regulamin i to właśnie na tej podstawie będą domagać się przywrócenia reżysera.

Emmanuelle Seigner o filmie Tarantino
Emmanuelle Seigner o filmie Tarantino
Przeczytaj także Żona Romana Polańskiego krytykuje Quentina Tarantino za "Once Upon a Time in Hollywood"

11 czerwca 2019 roku przedstawiciele organizacji oznajmili, że reżyser został poproszony o przekazanie wszystkich możliwych materiałów, które uzasadnią jego przywrócenie do Akademii. Jak czytamy na onet.kultura.pl, Polański dostarczył list od swojego adwokata, setki dokumentów na swoją obronę, kopię filmu dokumentalnego "Roman Polański: Ścigany i pożądany", e-mail od obrońcy oraz nagrane oświadczenie w formie wideo skierowane do zarządu.

"Oficer i szpieg" - najnowszy film Romana Polańskiego

"Oficer i szpieg" to historia niesłusznie oskarżonego i skazanego za zdradę Alfreda Dreyfusa. Oficer został zesłany na Wyspę Diabelską, która jest położona u wybrzeży Gujany Francuskiej. O sprawiedliwość dla niewinnego walczył Georges Picquart, szef wywiadu, którego kariera i życie zostały przez to zagrożone. Produkcja jest adaptacją książki Roberta Harrisa pod tym samym tytułem. Premiera filmu w Polsce odbędzie się 27 grudnia 2019 roku. We Francji film trafi na ekrany kin nieco wcześniej, 7 listopada 2019 roku. 

Zobacz także: Nowy film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg". Kiedy premiera? 

Tagi: Roman Polański Oscary