Pogoda
18.06.2018 11:59

Albert Einstein był rasistą? Tak twierdzą zachodnie media

Takie portale, jak CNN, Fox News, BBC, The Independent, czy Express oskarżają w swoich nagłówkach Alberta Einsteina o bycie rasistą oraz ksenofobem. Wszystko przez niedawno przetłumaczone na angielski pamiętniki, w których naukowiec opisywał swoje podróże.

Albert Einstein był rasistą? Tak twierdzą zachodnie media
foto: akg-images/EAST NEWS

Zbiór prywatnych tekstów Einsteina opisuje jego podróże z lat 20. XX wieku i został zatytułowany „The Travel Diaries of Albert Einstein”. Prawdopodobnie najbardziej znany naukowiec na świecie został oskarżony o rasizm przez wiele zachodnich dzienników i portali. Według nich, jego postawa zakrawała o „stereotypizację rasową”, która stała w „totalnym sprzeciwie” jego późniejszemu stwierdzeniu, że „rasizm to choroba białych ludzi”. 

Portal Foxnews.com zatytułował swój tekst o Einsteinie słowami: „Pamiętniki Einsteina zawierają szokujące szczegóły dotyczące jego rasizmu”, a BBC napisało, że: „Pamiętniki podróżnicze Einsteina zdradzają rasową stereotypizację”. Czym Einstein zasłużył na takie poważne nagłówki?

Einstein o innych narodowościach

Gazety i portale skupiły się głównie na pojedynczych fragmentach, w których Einstein opisywał swoje przemyślenia na temat innych narodowości, które napotkał w trakcie podróży po świecie. Jedną z tych nacji byli Chińczycy, których naukowiec opisywał w taki oto sposób:

"

Chińczycy nie siadają na ławkach podczas jedzenia, tylko kucają, jak Europejczycy, którzy wypróżniają się w lasach. Wszystko jest tutaj ciche i fałszywie skromne. Nawet dzieci są pozbawione ducha i wyglądają na ograniczone.
Byłoby szkoda, gdyby ci Chińczycy mieli być najbardziej rozpowszechnioną rasą. Dla takich, jak my, sama myśl jest niewyobrażalna. "

Einstein nie omieszkał opisać również mieszkańców ówczesnego Cejlonu, czyli obecnej Sri Lanki. W swoim pamiętniku mężczyzna opisał warunki życia Cejlończyków „wielkim brudem”:

"

Mieszkają oni w wielkim brudzie oraz bardzo nieprzyjemnym zapachu. Cejlończycy robią mało, ale mało też potrzebują. Prosty ekonomicznie cykl życia. "

O całe zajście zapytano edytora książki, Ze'eva Rosenkranza, który w wywiadzie udzielonemu dziennikowi The Guardian stwierdził, że Einstein nie planował publikować tych pamiętników:

"

Wydaję mi się, że wiele komentarzy jest nieprzyjemnych - zwłaszcza to, co mówi o Chińczykach. Kontrastują z publicznym wizerunkiem tej wielkiej humanitarnej ikony. Dla kogoś, kto przeczyta te teksty, a potem skontrastuje je z jego wystąpieniami publicznymi, mogą być one szokiem. Są bardziej szczere, nie planował ich nigdy wydawać. "

Albert Einstein zmarł w 1955 roku. Miał 76 lat. Myślicie, że te „szokujące odkrycia” będą miały wpływ na dziedzictwo Einsteina?

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele