Pogoda
20.01.2020 12:47

Alior Bank ostrzega przed Windows 7. Można przez to stracić pieniądze

Windows 7 nie ma już zapewnionego wsparcia technicznego od Microsoft, co oznacza, że wszystkie odkryte luki bezpieczeństwa zostaną niezałatane. Znacząco ułatwia to zadanie hakerom, którzy po komputerach z „siódemką” będą mogli rozglądać się jak po własnych.

mężczyzna korzysta z komputera
foto: materiały prasowe Pixabay

Wsparcie techniczne dla Windows 7 zakończyło się 14 stycznia 2020 roku. Od tej daty na łatki bezpieczeństwa mogą liczyć tylko przedsiębiorstwa biorące udział w specjalnym, płatnym programie. Użytkownicy indywidualni zostali zostawieni samym sobie.

To ogromna szansa dla przestępców. Windows 7 jest 10 lat po premierze dalej bardzo popularny i korzysta z niego znaczny odsetek osób pracujących z „okienkami”. Popularność Windows 10 zaczęła dopiero ostatnio zbliżać się do poziomu „siódemki”.

komputer z Windows 7
komputer z Windows 7
Przeczytaj także Korzystasz z Windows 7? Microsoft zaleca kupno nowego komputera

Setki milionów komputerów na świecie mogą wkrótce stanąć otworem przed przestępcami korzystającymi z nowych luk w zabezpieczeniach. Przed konsekwencjami korzystania z usług bankowości elektronicznej na maszynach z Windows 7 przestrzega Alior Bank.

Alior Bank ostrzega przed korzystaniem z Widnows 7. Nie odda utraconych pieniędzy

W oficjalnym komunikacie Alior Banku można wyczytać, że apel o unikanie „siódemki” wziął się z „troski”

"

W trosce o bezpieczeństwo Państwa danych oraz środków finansowych, prosimy, aby nie korzystali Państwo z komputerów z systemem Windows 7 (i starszych) do obsługi systemów bankowości elektronicznej. Jeśli w przyszłości zostaną wykryte błędy bezpieczeństwa w Windows 7, nie będą one poprawione przez Microsoft. Komputery z tym systemem staną się łatwiejszym celem ataków cyberprzestępców. Może to prowadzić nawet do kradzieży środków finansowych. "

Bank ostrzegają klientów upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli klienci stracą pieniądze wskutek nieautoryzowanych transakcji na ich koncie, instytucja jest zobowiązana do zwrócenia całości środków właścicielowi.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do „rażącego niedbalstwa”:

"

Płatnik odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze w pełnej wysokości, jeżeli doprowadził do nich umyślnie albo w wyniku umyślnego lub będącego skutkiem rażącego niedbalstwa naruszenia co najmniej jednego z obowiązków, o których mowa wart. 42 obowiązki użytkownika instrumentu płatniczego. "

Osoby, które nie posłuchają ostrzeżenia i dalej będą korzystać z banku z Windows 7 muszą liczyć się z tym, że banki będą próbowały uchylić się od odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje powołując się na niedbalstwo polegające na pracy na systemie, którego błędy nie są łatane.

Zobacz także: Władimir Putin używa ciągle Windows XP 

Z którego Windows korzystacie?

Tagi: Komputery