Pogoda
13.01.2017 09:59

Alkomaty polskiej policji bezużyteczne poniżej -5 stopni Celsjusza

Według instrukcji obsługi alkomatów wykorzystywanych przez polską policję, nie powinny one być wykorzystywane w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza – poinformował „Dziennik Zachodni”.

Alkomaty polskiej policji bezużyteczne poniżej -5 stopni Celsjusza
foto: Piotr Jędzura / East News

W specyfikacji producenta alkomatu Lion AlcoBlow przeczytamy, że zakres temperatur pracy wynosi od -5 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza. Do tego sprzęt ma być odporny na wszystkie prawdopodobne zanieczyszczenia, umożliwiając odczyt pomiaru po około 3 sekundach od poboru próbki. Zasilany jest 4 bateriami alkalicznymi AA 1.5V, które pozwalają dokonać około 5000 pomiarów. Zaleca się jego kalibrację co 12 miesięcy.

AlcoBlow dysponuje profesjonalnym i wytrzymałym sensorem elektrochemicznym, umożliwiającym szybkie i precyzyjne pomiary z wysoką powtarzalnością. Dodatkowy tryb pasywny pozwala skontrolować osobę śpiącą lub nieprzytomną, a także sprawdzić czy np. w szklance z napojem nie ma alkoholu. Dlatego też tak często był wykorzystywany przez funkcjonariuszy w akcjach „trzeźwy poranek”.

Przy czym wątpliwości wzbudza tylko jeden z parametrów, a konkretniej zakres temperatur pracy, szczególnie teraz, zważywszy na bardzo niskie temperatury na zewnątrz. Czy to oznacza, że funkcjonariusze nie powinni z nich korzystać w innych warunkach, niż zalecane?

W teorii tak, w praktyce – raczej nie. W końcu niemalże zawsze istnieje możliwość zaproszenia kontrolowanej osoby do radiowozu, gdzie temperatura najczęściej mieści się w sugerowanym przez producenta zakresie.

Jak wskazują specjaliści, ze względu na wiele zmiennych czynników można relatywnie łatwo podważyć wyniki badań alkomatami. Warto jednak pamiętać, że formalnie badania trzeźwości mogą być przeprowadzane jedynie w przypadkach uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez kierującego wykroczenia lub przestępstwa i z każdego badania powinien zostać sporządzony stosowny protokół.

Co z kolei nie zmienia faktu, że rutynowe kontrole służą poprawie bezpieczeństwa na publicznych drogach. Nie ulega wątpliwości, że osoby w stanie nietrzeźwości powodują ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, czego dowodem są filmy z kierowcami Fiata Cinquecento, Alfy Romeo 159 Sportwagon, czy Mercedesa klasy S.  

Alkomaty - który wybrać?

Weronika Domoradzka
Tagi: News