Pogoda
10.05.2018 12:50

Allegro będzie kontrolować korespondencję użytkowników

Największy w Polsce serwis aukcyjny zmienia regulamin – z nowych zapisów wynika, że wszystkie wiadomości wysyłane przez użytkowników będą monitorowane. Allegro zastrzega sobie prawo do wstrzymania się od doręczenia wybranej korespondencji.

Allegro.pl
foto: zrzut ekranu

Możliwość ingerowania w wiadomości wymieniane przez użytkowników gwarantuje artykuł 13 regulaminu, zatytułowany „Prywatność i poufność”. Punkt piąty brzmi tak:

"

Allegro.pl zastrzega sobie prawo do filtrowania i zatrzymywania wiadomości wysyłanych przez użytkowników w ramach narzędzi udostępnionych w Allegro, w szczególności jeśli mają charakter spamu, zawierają treści naruszające niniejszy regulamin lub w inny sposób zagrażają bezpieczeństwu użytkowników. "

Kontrolowanie korespondencji użytkowników ma być wykonywane automatycznie i bez udziału ludzi – specjalny algorytm ma analizować słowa znajdujące się w wiadomościach i szukać fraz kluczowych, które zostały uznane za zakazane lub niebezpieczne.

Allegro będzie analizować wiadomości użytkowników

Allegro podkreśla, że robi to dla dobra użytkowników, a nawet całego świata:

"

Takie działania są powszechną praktyką w serwisach e-commerce na całym świecie, w tym w Polsce. Narzędzia te są wprowadzane dla bezpieczeństwa użytkowników, m.in. do przeciwdziałania zjawiskom takim jak spam, działania zorganizowanej przestępczości, pranie brudnych pieniędzy, terroryzm czy w stosunku do innych działań, niezgodnych z regulaminem serwisu. "

Allegro przypomina, że akceptując regulamin serwisu użytkownicy automatycznie zgadzają się na monitorowanie korespondencji. Przekonuje także, że nie dochodzi do złamania tajemnicy korespondencji, gdyż wyszukiwaniem zabronionych słów kluczowych zajmuje się program, a nie człowiek, a wiadomości nie są w czasie tego procesu czytane.

Monitorowanie wiadomości stosowane jest przez przedsiębiorstwa oferujące darmowe skrzynki e-mail – treść korespondencji jest analizowana, żeby dostosować wyświetlane użytkownikowi reklamy. Prowadzący Gmail Google został za to pozwany w USA – sprawa zakończyła się zawarciem ugody.

Co sądzicie o inicjatywie Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet