Allegro nie da już ostrzec o nieuczciwym kupującym

Michał Tomaszkiewicz
12.01.2017 12:00
Allegro nie da już ostrzec o nieuczciwym kupującym Fot. foot: zrzut ekranu

Od 25 stycznia 2017 roku zakupy na Allegro sporo się zmienią – serwis zapowiedział modyfikację zasad wystawiania i pokazywania komentarzy. Nie będzie już można sprawdzić, czy kupujący jest godny zaufania.

To właśnie największa zmiana w regulaminie Allegro – sprzedający nie będą już mogli oceniać rzetelności kupców. Serwis uzasadnia, że dwustronny system komentarzy powstał w czasie, gdy większość transakcji na platformie zawierana była między osobami prywatnymi – stąd wynikała potrzeba stosowania systemu rekomendacji.

Allegro sukcesywnie stara się jednak zostać internetową galerią handlową – jak chwali się serwis, na początku 2017 roku ponad 85% transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem platformy dotyczy rzeczy nowych, kupowanych od profesjonalnych sprzedawców.

Tylko oni powinni być według Allegro oceniani – ale to nie koniec zmian dotyczących systemu wystawiania komentarzy. Od kwietnia 2017 roku możliwość wystawiania ocen będą mieć tylko kupujący, którzy dokonali pełnej rejestracji na witrynie.

Allegro mocno zachwala tę zmianę:

Możliwość wystawiania komentarzy tylko przez kupujących wyeliminuje komentarze odwetowe nieuczciwych sprzedawców. Dzięki temu kupujący nie będą bać się wyrazić swojej opinii, nawet, gdy będzie ona negatywna.

Serwis wycofuje możliwość pozostawienia komentarza neutralnego – sprzedawcę będzie można ocenić tylko pozytywnie lub negatywnie. Ma to zwiększyć przejrzystość otrzymywanych przez użytkowników platformy handlowej ocen.

Na ocenienie transakcji będzie mniej czasu, nich dotychczas – komentarz trzeba będzie wystawić w ciągu 90 dni od czasu zawarcia transakcji.

Allegro zdecydowało też, że będzie pokazywać tylko dorobek komentarzy otrzymanych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy – z jednej strony będzie to pokazywało jak bardzo zaangażowany w ostatnim czasie był w sprzedaż w serwisie dany sprzedawca, z drugiej zaś będzie zamiatało pod dywan komentarze negatywne, mogące mieć wpływ na wybór oferty u konkretnego sprzedawcy.

Tak wprowadzenie tej nowości komentuje Allegro:

Dzięki temu kupujący będą mogli wybierać oferty sprzedających, którzy aktualnie świadczą usługi na wysokim poziomie, a ocena z wielu lat ubiegłych nie będzie miała znaczenia. Jest to też ważne dla sprzedających, którzy poprawili jakość obsługi, mimo że kiedyś przydarzyły im się problemy.

Gdy rewolucja w komentarzach już się dokona, platforma aukcyjna zamierza wprowadzać następne zmianę – tym razem jednak zainteresują one głównie sprzedawców, którzy będą otrzymywać pełny raport – zawierający oceny cząstkowe, dotyczące zgodności przedmiotu z opisem; kontaktu ze sprzedających; czasu realizacji zamówienia i kosztów wysyłki – o komentarzach wystawianych przez klientów.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.