Allegro usuwa zbyt drogie oferty związane z koronawirusem. O ile zgłoszą je użytkownicy

02.03.2020 14:44
Allegro usuwa zbyt drogie oferty związane z koronawirusem. O ile zgłoszą je użytkownicy Fot. Shutterstock

Zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje znaczny wzrost zainteresowania środkami mogącymi uchronić przed infekcją. Wykorzystują to sprzedawcy windujący ceny do poziomów astronomicznych.

Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył 100 mln zł na fundusz, z którego finansowane mają być zakupy sprzętu dla szpitali przygotowujących się na nadejście epidemii COVID-19. Ta pokaźna kwota może jednak nie zaowocować okazałymi zakupami, jako że ceny produktów chroniących przed zakażeniem SARS-CoV-2 wzrosły niebotycznie.

UOKiK poinformował o wszczęciu postępowania wobec dostawców, którzy wypowiadali umowy o dostawach szpitalom, żeby móc proponować nowe kontrakty, z cenami podwyższonymi o kilka tysięcy procent.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał informacje o tym, że dwie hurtownie wypowiedziały szpitalom umowy na dostawy środków ochrony indywidualnej, a których uzupełnienie zostało powierzone Agencji Rezerw Materiałowych. Z uzyskanych przez urząd informacji wynika, że hurtownie rozwiązują umowy, aby w efekcie uzyskać znacznie wyższe ceny m.in. maseczek chirurgicznych. Jest to efekt pojawiających się fałszywych informacji o ogniskach koronawirusa.

Przeczytaj także

Podobne zjawisko można zaobserwować na internetowych platformach handlowych, takich jak Amazon i Allegro. Ogólnoświatowy gigant po apelu WHO samodzielnie usuwa oferty z nierealistycznie wysokimi kwotami, Allegro robi to po zgłoszeniu aukcji przez użytkowników.

Allegro usuwa oferty zabezpieczeń przed koronawirusem z przesadnie podniesionymi cenami

Maski, które przed pojawieniem się informacji o koronawirusie SARS-CoV-2 kosztowały po kilkadziesiąt groszy za sztukę, teraz wyceniane są nierzadko nawet 100 zł za sztukę.

Pojawiły się także oferty obiecujące produkty mające rzekomo pomagać w profilaktyce przeciwko COVID-19. Allegro zamierza reagować, może jednak robić to dopiero po tym, jak zostanie oficjalnie poinformowane o budzącej wątpliwość aukcji przez użytkowników.

Posłuchaj podcastu

Tłumaczy to Michał Bonarowski z biura prasowego Allegro:

Oferty mogą być usuwane, jeżeli naruszają prawo lub regulamin Allegro. Każdy klient może zgłosić daną ofertę do weryfikacji za pomocą specjalnego linka, obecnego na wszystkich stronach z ofertami - wtedy obsługa serwisu może podjąć stosowne działania w przypadku naruszeń.

Na Allegro można znaleźć niemal 10 000 ofert związanych z koronawirusem. W niektórych z nich produkty kupowano ponad 1000 razy.

Zobacz także: Policja wstrzymuje masowe badanie trzeźwości kierowców. Dmuchanie w alkomat może roznosić koronawirusa 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.