Pogoda
27.06.2017 12:38

Allegro wprowadza bezpieczniejsze logowanie

To jest naprawdę dobra zmiana – Allegro wprowadziło możliwość dwustopniowej weryfikacji użytkowników. Warto z niej korzystać - w końcu chodzi tu o nasze pieniądze.

Allegro wprowadza bezpieczniejsze logowanie
foto: zrzut ekranu

Osobom korzystającym z bankowości elektronicznej ten sposób uwierzytelniania jest dobrze znany – nie wystarczy zalogować się, żeby zlecić dokonanie przelewu, trzeba jeszcze zatwierdzić go hasłem otrzymywanym przez SMS.

Dokładnie tak samo może teraz wyglądać logowanie do największej w Polsce internetowej platformy handlowej – po podaniu nazwy użytkownika i hasła trzeba będzie jeszcze wpisać hasło otrzymane na telefon.

Dzięki temu robienie zakupów na Allegro będzie bezpieczniejsze – i to zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Zdecydowanie zmniejsza się ryzyko, że ktoś będzie mógł użyć naszego konta do narobienia zakupów, za które my będziemy musieli zapłacić – nawet jeśli przełamie zabezpieczenia, nie będzie miał dostępu do wymaganego przez system hasła i nie zostanie wpuszczony do serwisu.

Tak Allegro przekonuje, że warto korzystać z dwustopniowego uwierzytelniania:

"

Nasze konto zakupowe jest tak samo cenne jak konto bankowe czy inne zawierające dane wrażliwe, dlatego warto je chronić w możliwie najlepszy sposób. W przyszłości planowane jest wprowadzenie innych niż SMS sposobów potwierdzania tożsamości na smartfonie, np. poprzez generowanie kodu w aplikacji oraz procedury awaryjne na wypadek utraty smartfona (zapasowy numer, hasła ratunkowe itd). "

Ze zmiany ucieszą się także sprzedawcy, jako że – przynajmniej teoretycznie – dwustopniowa autoryzacja użytkowników powinna odstraszyć oszustów, którzy ostatnio dali się we znaki fałszując maile z informacją o otrzymaniu wpłaty przez sprzedającego.

Konieczność podania zarejestrowanego numeru telefonu może ukrócić takie praktyki – o ile oczywiście przestępcy nie zaopatrzą się w numer na kartę na czarnym rynku. Nam udało się to zrobić bez większego problemu – potrzebowaliśmy tylko 90 sekund i 20 zł.

Z opcji dwustopniowej weryfikacji może skorzystać każdy użytkownik Allegro – wystarczy podać numer, na który chce otrzymywać się hasła. Osoby, które logują się do serwisu często – rekordziści robią to nawet 200 razy w miesiącu, średnio zaś korzystający z Allegro potwierdzają swoją tożsamość w takim okresie 47 razy.

Nie oznacza to, że za każdym razem trzeba będzie wpisywać otrzymany na telefon kod – można wskazać urządzenie zaufane (na przykład swój telefon), które będzie wyłączone z opcji potwierdzania logowania za pomocą hasła SMS.

Włączenie dwustopniowego logowania możliwej jest po wejściu w menu „moje allegro”, przejście do zakładki „moje konto” i wybranie w sekcji „Bezpieczeństwo” opcji „dwustopniowe logowanie”.

Będziecie korzystać z dwustopniowego logowania na Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet