Alpine powróci z modelem A120

04.01.2016 12:12
Alpine powróci z modelem A120 Fot. materiały prasowe

Kultowa marka, która niegdyś znana była z tworzenia sportowych aut wykorzystujących zamontowane z tyłu silniki Renault. Już 16 lutego 2016 zadebiutuje jej nowy model – A120.

Najnowszy samochód ma być następcą kultowego modelu A110, produkowanego w latach 60. i 70. XX wieku. Według zapewnień marki, produkcyjny model będzie wyglądać dokładnie tak jak ten ze zdjęć. Jedynie lusterka mają zostać nieco zmodyfikowane, jak również niektóre pozostałe elementy:

A120 ma być napędzany silnikiem znanym z Clio RS. W tym wydaniu zwiększono jego pojemność z 1.6 do 1.8 l. Moc przenoszona będzie za pośrednictwem dwusprzęgłowej przekładni automatycznej, która pracuje w Renault Talismanie.

Firma Alpine zdradziła, że w bazowej wersji auto będzie generować około 250 KM, a w mocniejszym wydaniu nawet o 50 KM więcej. To robi wrażenie szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo niską masę własną oscylującą wokół 1100 kg. Nowy samochód stanie w szranki z takimi pojazdami jak Alfa Romeo 4C, Audi TTS i Porsche Caymanem S.

Pierwotnie celem inżynierów było osiągnięcie wagi nieprzekraczającej 1000 kg, jednak mimo wykorzystania aluminium w konstrukcji nadwozia, nie udało się tego osiągnąć. Zrezygnowano z tego pomysłu – zrealizowanie założeń byłoby zbyt drogie przez wzgląd na konieczność użycia włókna węglowego.

Na oficjalnej stronie Alpine, jej szef – Bernard Ollivier – ogłosił wielki powrót marki już 16 lutego 2016 roku:

Mimo to, francuski, lekki, sportowy samochód nieprędko trafi do produkcji. Jest to podyktowane tym, że Alpine chce dopracować pojazd do absolutnej perfekcji, zanim trafi on na linię produkcyjną. 

Stylistycznie A120 zostało opracowane na bazie konceptu Alpine Celebration Concept stworzonego z okazji 60-lecia Le Mans.

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.