Pogoda
11.02.2016 13:05

Amazon ma licencję na wypadek apokalipsy zombie

Amazon udostępnił całkowicie za darmo projekt Lumberyard, silnik do gier wykorzystujący rozwiązania CryEngine. W umowie licencyjnej znajduje się klauzula na wypadek ataku zombie.

Amazon ma licencję na wypadek apokalipsy zombie
foto: flickr.com / Gaudencio Garcinuño, CC BY-SA 2.0

Silnik gry to oprogramowanie generujące i wyświetlające grafikę, odpowiadające także za odzwierciedlanie fizyki oraz prezentowanie fabuły stworzonej przez twórców. Samodzielne opracowanie takiego systemu zajmuje nawet kilka lat pracy dziesiątek programistów.

CryEngine znany jest głównie ze stosowania w serii Far Cry. Amazon zakupił prawa do silnika i udostępnił go za darmo, w umowie licencyjnej wpisując tylko kilka ograniczeń.

Chętni do wykorzystania Lumberyarda muszą zaakceptować fakt, że nie wolno im wiązać swojego tytułu z usługami w chmurze konkurencyjnymi do oferty Amazonu. Zdecydowanie najciekawszy jest jednak punkt 57.10 umowy licencyjnej.

"

Materiały Lumberyard nie są przeznaczone do stosowania w systemach krytycznych: urządzeniach medycznych, automatycznych środkach transportu, autonomicznych pojazdach, samolotach i systemach kontroli ruchu powietrznego, załogowych statkach kosmicznych i militarnych rozwiązaniach używanych bezpośrednio w walce.

Ograniczenia te tracą moc w przypadku wystąpienia (potwierdzonego przez urząd United States Centers for Disease Control lub jego następcę) infekcji wirusowej przenoszonej przez ugryzienia lub kontakt z płynami ustrojowymi, powodującej przywracanie do życia ciał pragnących konsumować żywe ludzkie tkanki, krew, mózg i ośrodki nerwowe, mogącej doprowadzić do upadku zorganizowanej cywilizacji. "

Innymi słowy: w przypadku apokalipsy zombie silnik Lumberyard może być stosowany bez żadnych ograniczeń.

Oferta Amazona nawet w spokojnych czasach jest bardzo atrakcyjna. Twórcy gier otrzymują za darmo platformę, która pozwoli im przygotować swoje tytuły nie tylko w wersji na komputer PC, ale także konsole nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4), urządzenia mobilne oraz rozwiązania Virtual Reality.

Jakie inne ciekawe zapisy w umowach licencyjnych znacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele