Pogoda
18.01.2017 11:18

Ambulans zagłuszy Twoje radio w samochodzie

W Sztokholmie ruszyły testy technologii wpływającej na pracę systemów audio w samochodach w celu ostrzeżenia kierowców o nadjeżdżającym ambulansie.

Ambulans zagłuszy Twoje radio w samochodzie
foto: materiały prasowe

Rozwiązanie zostało opracowane przez studentów trzech KTH Royal Institute of Technology. Urządzenie nie tylko transmituje sygnały ostrzegawcze za pośrednictwem głośników w samochodach, ale sprawia, że ostrzeżenia pojawiają się również na radiowych wyświetlaczach. Do jego działania wykorzystywany jest sygnał radiowy FM, który dzięki odpowiedniemu zasięgowi pozwala zawczasu ostrzec kierowców o nadjeżdżającym pojeździe uprzywilejowanym.

Na tym pomyśle skorzystać mają ambulansy oraz wozy strażackie jadące na sygnale. Dzięki temu większość kierowców będzie miało więcej czasu na reakcję i ustąpienie pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym. Do tej pory przeprowadzone zostały testy w karetkach pogotowia publicznego oraz wozach strażackich w Sztokholmie. Wstępnie plany zakładają wykorzystywanie tego systemu w całym kraju.

Zdaniem pomysłodawców głośna muzyka potrafi zagłuszyć sygnały syren do momentu, gdy i tak są już zbyt blisko. Mając to na uwadze, trzech studentów ze Szwecji opracowało rozwiązanie minimalizujące szanse na wystąpienie takich sytuacji. Dodatkową korzyścią ma być zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pojazdów uprzywilejowanych. System pozwala ostrzec zmotoryzowanych wystarczająco wcześnie, co ma łagodzić stres osłabiający bezpieczeństwo na drogach.

Technologia oblicza jak wcześnie kierowcy powinni zostać poinformowani o nadjeżdżającym ambulansie, wykorzystując przy tym dane o natężeniu ruchu w rejonie. Następnie wysyła ostrzeżenia przez głośniki samochodu. W efekcie uczestnicy ruchu drogowego słyszą głos mówiący „pojazd uprzywilejowany się zbliża, proszę ustąpić pierwszeństwo”.

Szacuje się, że system ostrzeże około 66% wszystkich kierowców, przejmując kontrolę nad radiem, czy połączeniem Bluetooth. To i tak wielki sukces. Jeśli chociaż połowa osób z tych 66% zareaguje w porę, to pozostali uczestnicy ruchu drogowego widząc odbiegające od normy zachowania, będą większą uwagę przykładać do tego, co się dzieje dookoła, zwiększając szanse na dostatecznie wczesne dostrzeżenie uprzywilejowanego pojazdu.

Twórcy uważają, że rozwiązanie spełniają trzy funkcje – poprawia bezpieczeństwo, zwiększa efektywność przemieszczania się pojazdów uprzywilejowanych oraz ułatwia dostęp do służb ratunkowych.

Co sądzicie o tym pomyśle?

Tagi: News