Amerykańskie wojsko przestało w końcu korzystać z 8-calowych dyskietek do obsługi broni nuklearnej

23.10.2019 12:55
Amerykańskie wojsko przestało w końcu korzystać z 8-calowych dyskietek do obsługi broni nuklearnej Fot. źródło: Shutterstock

Okazuje się, że dyskietki nie były wcale martwym nośnikiem danych. Przynajmniej do niedawna. Niemalże 50 lat po premierze 8-calówek zrezygnuje z nich w końcu również amerykańska armia.

Od lat 70. zeszłego wieku siły powietrzne Stanów Zjednoczonych korzystają z tego samego systemu komputerowego. Został on zaprojektowany do wystrzeliwania rakiet nuklearnych, gdy tylko taką decyzję podejmie Prezydent USA. Oczywiście istnienie takiego systemu nikogo nie dziwi, ale już fakt, że w 2019 roku opiera się on na 8-calowych dyskietkach owszem.

Wojsko odejdzie od 8-calowych dyskietek

Po latach dyskusji SACCS (Strategiczny Zautomatyzowany System Dowodzenia i Kontroli) otrzyma długo wyczekiwany update. Przez najbliższe kilka lat siły powietrzne nadal będą korzystały z komputerów IBM Series/1, ale już teraz szukają sposobu na zastąpienie działającego od niemalże połowy milenium systemu.

Przeczytaj także

8-calowe dyskietki IBM zadebiutowały w 1971 i posiadały pojemność 79,75 kB. Były to pierwsze w historii dyskietki stworzone przez IBM. Dyskietka umożliwiała zarówno odczyt, jak i zapis danych. Nośnikiem danych był wirujący krążek z wytrzymałego tworzywa sztucznego pokryty warstwą magnetyczną. Właśnie one byłyby wykorzystywane przez wojskowych w wypadku decyzji o ataku nuklearnym.

Według przedstawicieli amerykańskiego wojska technologia sprzed 50 lat jest idealna dla tak poważnych spraw. Korzystanie z przestarzałych metod utrudnia hackerom ingerowanie w sprzęt odpowiedzialny za broń nuklearną.

Nie możesz zhakować czegoś, co nie ma adresu IP. To bardzo unikalny system - jest stary i bardzo dobry.

Wyjaśnia Jason Rossi z 595. Dywizjonu Komunikacji Strategicznej.

Ostatecznie jednak Amerykańska Armia zdecydowała się na unowocześnienie systemu. Nie wiemy jednak jaki będzie kolejny krok ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców USA.

Skoro jednak system działa i jest zachwalany przez jego użytkowników, po co tak naprawdę cokolwiek zmieniać? 

Zobacz także: Polska aplikacja do wyścigów ulicznych. 200 km/h środkiem miasta

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.