Pogoda
07.09.2016 14:54

Android i Windows w jednym stali smartfonie?

2 różne systemy operacyjne na jednym komputerze to nic interesującego. Smartfon, który pozwala w sekundę przełączyć się między Androidem a Windows, to zdecydowanie ciekawsza sprawa – patent na takie rozwiązanie otrzymał Samsung.

Android i Windows w jednym stali smartfonie?
foto: kadr z wideo

Dual Boot – tak nazywa się opcja instalowania dwóch lub więcej systemów operacyjnych na urządzeniu i wyboru podczas uruchamiania, którego chce się używać – nie jest nowością w świecie smartfonów i tabletów, jako że konstrukcje tego typu od dłuższego czasu produkują Chińczycy.

Idea jest atrakcyjna, gdyż użytkownicy mogą w ten sposób korzystać z najlepszych aplikacji z wybranego systemu – a niektóre z nich dostępne są na zasadach wyłączności. Wadą Dual Boot w obecnym wykonaniu jest konieczność zrestartowania urządzenia w celu przełączenia się między systemami operacyjnymi, co na dłuższą metę potrafi być bardzo uciążliwe.

Sposób na rozwiązanie tej niedogodności znalazł i opatentował Samsung – w jego wizji Android i Windows działają na smartfonie równocześnie, a przełączanie się między nimi jest tak samo szybkie i wygodne jak zmiana aktywnej aplikacji.

foto: Samsung

Co więcej – oba uruchomione systemy mogą się ze sobą współpracować. Samsung chwali się, że dzięki jego pomysłowi możliwe będzie na przykład przenoszenie pliku pomiędzy środowiskami za pomocą prostego przeciągnięcia ich palcem.

Nie jest jasne, czy koreański producent zamierza wykorzystać swój pomysł w praktyce – popularność smartfonów z Windows Mobile ciągle spada (nie pomogła nawet wprowadzona jeszcze przez Nokię rodzina Lumia), a najbardziej cenione konstrukcje giganta pracują pod kontrolą Androida. Być może jednak możliwość uruchomienia obok najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie mogłaby pomóc w popularyzacji Tizena.

To system operacyjny rozwijany przez samego Samsunga – na razie jednak trafia głównie do inteligentnych zegarków. Smartfony działającego pod jego kontrolą to rzadkość sprzedawana na rynku indyjskim.

Nawet jeśli Samsung planował wydanie hybrydowego smartfona lub tabletu, plany te mogły zostać skreślone ze względu na kłopoty związane z wybuchającymi modelami Galaxy Note 7 – akcja wymiany 2,5 mln wydanych klientom urządzeń może kosztować giganta nawet miliard dolarów.

Przydałby się Wam smartfon z dwoma systemami działającymi jednocześnie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile