Pogoda
24.01.2017 13:00

Android uruchamia aplikacje bez instalowania

Jak obiecywali, tak zrobili – choć na razie tylko w wersji testowej. Dzięki opracowanej przez Google opcji Instant Apps użytkownicy telefonów działających pod kontrolą Androida mogą uruchamiać programy zanim jeszcze (o ile w ogóle) zostaną zainstalowane na ich smartfonie.

Android uruchamia aplikacje bez instalowania
foto: kadr z wideo

Idea została pokazana jeszcze w połowie 2016 roku, podczas konferencji Google I/O, jednak jej dopracowanie i doprowadzenie do stanu używalności zajęło programistom więcej czasu, niż się spodziewano.

Dzięki Instant Apps programy będzie można uruchamiać bezpośrednio z poziomu sklepu Google Play – a instalować będą się już podczas swojej pracy.

Aby było to możliwe, musiał zmienić się sposób projektowania aplikacji mobilnych – według wizji Google, mają one stać się modułowe, z poszczególnymi częściami wykonującymi różne zadania funkcjonującymi w sposób zupełnie niezależny.

W ten sposób fragmenty programu mające wykonywać zadania wskazane przez użytkownika będą pobierane na żądanie przez aplikację główną, na tyle lekką, żeby w kilka sekund mogła znaleźć się na telefonie użytkownika, gdzie zostanie uruchomiona.

Prezentacja działania Instant Apps podczas Google I/O 2016 wyglądała tak:

Google nie jest jeszcze gotowy, żeby wprowadzić swoją wizję na wszystkie smartfony z Androidem – rozpoczęły się ograniczone testy, na podstawie których wyznaczone zostaną cele programistom pracującym nad rozwiązaniem.

Wśród programów, które zostały skonstruowane zgodnie z wytycznymi dla Instant Apps znalazły się aplikacje Wish, Periscope, Viki i Buzzfeed.

Przed Google stoi jeszcze zadanie opracowania należytych zabezpieczeń dla tego rozwiązania - przestępcy z radością skorzystaliby z opcji stworzenia złośliwego oprogramowania, którego nie trzeba instalować, żeby zadziałało.

Używalibyście Instant Apps?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile