Pogoda
04.10.2018 12:31

Andrzej Sapkowski mógłby domagać się od CD Projektu nawet 120 mln zł

Jak wynika z obliczeń portalu Money.pl, Andrzej Sapkowski mógłby zażyczyć sobie nawet dwukrotności kwoty, której żąda od twórców gry „Wiedźmin” w wezwaniu do zapłaty. Na jakiej podstawie?

Andrzej Sapkowski
foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Na początku października 2018 roku CD Projekt podał do publicznej wiadomości, że firma otrzymała od Andrzeja Sapkowskiego wezwanie do zapłaty dodatkowego wynagrodzenia za prawa do „Sagi o Wiedźminie”. Prawnicy pisarza oszacowali, że Sapkowskiemu należy się 6% udziałów w dochodach z serii gier „Wiedźmin”, co zgodnie z dotychczasowymi zyskami twórców serii, miałoby opiewać na kwotę 60 milionów złotych. Portal Money.pl postanowił przygotować własne obliczenia na podstawie pisma. Wynika z nich, że Sapkowski mógłby żądać od CD Projektu nawet dwukrotnej wysokości dodatkowego wynagrodzenia.

Gry „Wiedźmin”: Ile należy się Sapkowskiemu?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez CD Projekt w 2017 roku, przychody z serii gier o Wiedźminie już wtedy wynosiły 1 miliard złotych. I tę właśnie kwotę przyjęli za punkt wyjścia prawnicy Sapkowskiego, szacując, że 6% z zarobionej na „Wiedźminie” kwoty to 60 milionów złotych.

Jak wynika z opracowania sporządzonego przez portal Money.pl, nie są to jednak dokładne obliczenia. Jak twierdzi autor artykułu, suma zysków netto spółki od 2005 roku (czyli od momentu, kiedy ruszyła produkcja pierwszej gry „Wiedźmin”) wynosi 871 mln złotych. Ponadto nie wszystkie zyski firmy pochodzą z „Wiedźmina”. A zatem, po odliczeniach wychodzi na to, że CD Projekt zarobił na „Wiedźminie” jedynie 816 mln zł. 6% od tej kwoty to nie 60, a 49 milionów złotych. Skąd zatem kwota 120 milionów?

Prawnicy Sapkowskiego w swoim piśmie zaznaczają, że ich podejście jest ostrożnościowe, a oczekiwania na minimalnym poziomie. Jak twierdzą eksperci, mają w tym miejscu rację, gdyż stawki rynkowe z tytułu przejęcia utworu do adaptacji mieszczą się w ramach 5-15% zysków. A więc pełnomocnicy pisarza faktycznie przyjęli kwotę bliską minimum. Gdyby zdecydowali się sięgnąć po 15%, mogliby żądać ponad 122 mln zł. Pytanie tylko, czy powinni…

Andrzej Sapkowski ma rację w sporze z firmą CD Projekt?

Choć fani Wiedźmina są raczej zgodni, co do braku słuszności żądań Andrzeja Sapkowskiego, eksperci mają na ten temat nieco inne zdanie. Twierdzą, że pisarz ma prawo domagać się dodatkowego wynagrodzenia, bo tak stanowi prawo autorskie. Portal Money.pl przytacza wypowiedź specjalisty od prawa autorskiego, Roberta Ratajczaka, który twierdzi:

"

Nie znam szczegółów umowy między panem Sapkowskim a CD Projekt, niemniej jednak podstawa roszczenia pana Sapkowskiego mieści się w zakresie tego przepisu. Prawdopodobnie faktycznie jest rażąca dysproporcja i nie ma tu żadnego znaczenia, że Andrzej Sapkowski zawierając umowę z CD Projekt nie docenił potencjału produktu. To nie pozbawia go roszczeń. "

Przedstawiciele spółki są jednak innego zdania, co uzasadniają, opisując przebieg współpracy CD Projektu z Andrzejem Sapkowskim.

CD Projekt powinien mieć udziały w zyskach Andrzeja Sapkowskiego?

Czy w związku z powyższym spółka CD Projekt zdecyduje się przekazać dodatkowe wynagrodzenie Sapkowskiemu? Tego zapewne dowiemy się już niebawem. Nie należy jednak zapominać o fakcie, że to dzięki serii gier wideo, a w szczególności dzięki „Wiedźminowi 3” uznanego przez prestiżowy magazyn w USA najlepszą grą wszech czasów, książki Andrzeja Sapkowskiego stały się rozpoznawalne za oceanem. Również dzięki produktom CD Projektu, na podstawie „Sagi o Wiedźminie” powstaje właśnie serial Netflix z Henrym Cavillem w roli głównej. Czy zatem spółka nie powinna domagać się udziału w zyskach pisarza, skoro nie ulega wątpliwości, że bez produktów CD Projektu, jego promocji i jakości, cykl Sapkowskiego nie zrobiłby tak olbrzymiej kariery zagranicą?

Zanim nastąpi ostateczne rozwiązanie sporu między autorem „Sagi o Wiedźminie” i twórcami gier na jej podstawie, z pewnością pojawi się jeszcze wiele dodatkowych argumentów obydwu stron. O wszystkich będziemy informować Was na bieżąco.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wiedźmin Andrzej Sapkowski