Pogoda
17.02.2016 12:29

Andrzej Żuławski nie żyje. Miał 75 lat

Polski reżyser, pisarz, scenarzysta i aktor zmarł w nocy z 16 na 17 lutego 2016 roku w Warszawie. Przyczyną śmierci artysty była przegrana walka z chorobą nowotworową.

Andrzej Żuławski nie żyje. Miał 75 lat
foto: Visual Press Agency / East News

Jako pierwszy informację o śmierci Żuławskiego ujawnił francuski dziennik „Le Figaro”. Jeszcze kilkanaście godzin wcześniej syn reżysera, Xawery Żuławski, podał do publicznej informacji wiadomość o złym stanie ojca.

Ostatnie zdanie postu Xawerego Żuławskiego posiada podwójne dno, bowiem to „Kosmos” jest ostatnim filmem wyreżyserowanym przez jego ojca. Artysta stworzył dzieło po 15 latach przerwy w pracy reżysera.

Scenariusz obrazu został oparty na powieści Witolda Gombrowicza wydanej w 1965 roku. Żuławski zdobył za niego statuetkę Srebrnego Lamparta w kategorii reżyserskiej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Obraz nie doczekał się polskiej premiery.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. W wieku pięciu lat wyjechał z rodziną do Francji, gdzie ukończył prestiżowe studia w wyższej szkole filmowej IDHEC i na Sorbonie. Większość jego filmów powstało poza Polską. Reżyser był autorem takich obrazów jak „Na srebrnym globie”, „Opętanie” czy „Szamanka”.

W 2001 roku artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2002 francuski Order Legii Honorowej.

Żoną Żuławskiego i matką Xawerego była aktorka, Małgorzata Braunek, która w 2015 roku przegrała walkę ze złośliwym nowotworem.

Łączymy się w bólu z najbliższymi Andrzeja Żuławskiego.

Magda Słomka
Tagi: News