Aniela Świderska nie żyje. Aktorka miała 96 lat

31.01.2021 09:41
Znicz - materiał poglądowy Fot. Marek BAZAK/East News

Zmarła Aniela Świderska - polska aktorka i wdowa po Bronisławie Pawliku. Grała w wielu słynnych polskich produkcjach. Miała 96 lat.

Odeszła kolejna aktorka starszego pokolenia. 28 stycznia 2021 roku zmarła Aniela Świderska. Była aktorką teatralną, filmową i telewizyjną a prywatnie żoną Bronisława Pawlika. Miała 96 lat.

Aniela Świderska nie żyje. Aktorka miała 96 lat

Informacja o śmierci Świderskiej pojawiła się na fanpage'u Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Świderska zadebiutowała na deskach teatru 20 listopada 1946 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie pracowała przez kolejnych kilka lat. Grała nie tylko w przedstawieniach teatralnych, serialach i filmach. W ciągu swojej wieloletniej kariery wystąpiła w takich produkcjach, jak "Matki, żony i kochanki",  "Lalka", "Przygody psa Cywila", "Żegnaj Rockefeller", "Kuchnia polska", "W środku Europy", "Rozmowy o miłości", "Śmierć Johna L.", "Układ krążenia", "Niedzielne dzieci", "Pejzaż z bohaterem", czy "Nieznany".

Polecamy

W latach 50., 60. i 70. XX wieku Świderska użyczała również głosu w polskich wersjach językowych w wielu produkcji zagranicznych emitowanych w Polsce. Jej dubbing można było usłyszeć między innymi w takich tytułach jak "Winnetou i król nafty", "Ikaria XB 1", "Koń, który mówi", "Jutrzenka", "Czarna teczka", "Jegor Bułyczow i inni", "Wszystko o Ewie" czy "Żebro Adama".

Polecamy

Świderska pracowała w wielu teatrach w Polsce - w Teatrze im. Stefana Jaracza oraz warszawskich Teatrze Narodowym, Ateneum, Polskim i Powszechnym. Swojego przyszłego męża poznała na studiach aktorskich. Szybko pobrała się z Bronisławem Pawlikiem. Byli nierozłączni zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Chociaż pozornie ich związek wyglądał jak idealne małżeństwo, wybuchowy charakter Pawlika i jego skłonności do nadużywania alkoholu sprawiły, że Świderksa nie miała łatwego życia jako jego partnerka. Wspierała swojego męża, kiedy zachorował na raka żołądka, który przyczynił się do jego śmierci w roku 2002.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.