Pogoda
15.02.2018 10:17

Antoni Krauze nie żyje. Reżyser „Smoleńska” i „Czarnego czwartku” zmarł w wieku 78 lat

W środę 14 lutego w wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Informację podało TVP Info i tygodnik „Do rzeczy”.

Antoni Krauze nie żyje. Reżyser „Smoleńska” i „Czarnego czwartku” zmarł w wieku 78 lat
foto: Mateusz Jagielski/ EAST NEWS

Urodził się w 1940 roku w Warszawie. Był absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 1968 roku współpracował ze Studiem Filmowym „TOR”. W tamtym czasie był m.in. asystentem Krzysztofa Zanussiego podczas realizacji filmu „Struktura kryształu”. Zadebiutował w 1969 roku krótkometrażowym filmem telewizyjnym pt. „Monidło” opartym na prozie Jana Himilsbacha. W 1971 roku zrealizował film „Meta”, za który 10 lat później otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Jego pierwszym kinowym filmem był „Palec boży” z 1972 roku na podstawie powieści Tadeusza Zawieruchy, za który otrzymał m.in. Srebrnego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz Jantara na festiwalu Młodzi i Film. W 1988 roku odebrał nagrodę za całokształ twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo. W 1990 odszedł od filmów fabularnych i poświęcił się przede wszystkim realizacji dokumentów. Stworzył wtedy takie dzieła, jak „Pisarz” o Witoldzie Zalewskim, poświęconą Wisławie Szymborskiej „Radość pisania” i opowiadające o Różewiczu „Idąc, spotykając…”.

„Czarny czwartek” i „Smoleńsk”

Do fabuły powrócił w 2011 roku, realizując film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Obraz opowiadał o wydarzeniach z grudnia 1970 roku, kiedy w wyniku pacyfikacji strajkujących stoczniowców zginęło 45 osób. Zostały one opisane w balladzie „Janek Wiśniewski padł”, którą w piosence do filmu śpiewał Kazik Staszewski. Krauze otrzymał za „Czarny czwartek” nagrodę FIPRESCI na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. A w 2015 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

„Smoleńsk” był kolejnym patriotycznym projektem Krauzego. Wokół filmu narosło wiele kontrowersji już od momentu ogłoszenia planów jego realizacji w 2011 roku. W 2012 rozpoczęły się prace przygotowawcze, w 2013 - ruszyły zdjęcia. Reżyserowi udało się jednak wprowadzić go na ekrany dopiero w roku 2016. 5 września 2016 odbyła się uroczysta premiera. Po premierze „Smoleńska” Krauze wycofał się z życia zawodowego. W 2016 roku odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Natalia Hluzow
Tagi: News Smoleńsk Antoni Krauze