Pogoda
18.09.2017 14:26

Antykradzieżowe kominiarki dla właścicieli iPhone’ów X

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Skoro iPhone X oferuje odblokowywanie ekranu oraz zatwierdzanie płatności skanem twarzy, to przezorni i ubezpieczenie powinni kłaść się spać w masce, które uniemożliwi rozpoznanie ich przez telefon.

Antykradzieżowe kominiarki dla właścicieli iPhone’ów X
foto: zrzut ekranu

Face ID to skomplikowany i zaawansowany system rozpoznawania twarzy. Ponieważ Apple chciało, żeby jubileuszowy smartfon wyglądał okazale i inaczej, niż produkowane do tej pory urządzenia, zdecydowano się na rozciągnięcie wyświetlacza na cały front telefonu.

Z iPhone;a musiał więc zniknąć przycisk „Home” oraz ukryty w nich czytnik linii papilarnych, używany do logowania do telefonu oraz zatwierdzania operacji finansowych – na przykład płatności. System Touch ID został zastąpiony Face ID – iPhone X zamiast palców skanuje twarz trzymającej smartfona osoby.

I robi to w dość zaawansowany sposób – tak naprawdę Apple zmieściło w swoim telefonie znanego z konsol Microsoftu Kinecta. W znajdującej się na górze telefonu belce umieszczony specjalny rzutnik, który wyświetla niewidoczne dla ludzkiego oka kropki. Na podstawie ich rozmieszczenia budowany jest trójwymiarowy model twarzy. Pozwala on na rozpoznawanie użytkownika z dużą dokładnością, nawet jeśli zmieni fryzurę, założy okulary bądź zapuści (lub zetnie) brodę.

Tak skuteczność zasiała nieco niepokoju wśród przyszłych właścicieli iPhone’ów X (na debiut smartfona przyjdzie nam jeszcze kilka miesięcy poczekać) – skoro mój wygląd wystarczy, żeby odblokować telefon i na przykład zatwierdzić przelew, jaką mam mieć gwarancję, że złodziej nie włamie się do mnie do domu i nie użytej telefonu, gdy ja będę w tym czasie smacznie spał?

Wątpliwości usłyszeli już Chińczycy, którzy zareagowali błyskawicznie. Na AliExpress zaczynają pojawią się specjalne kominiarki, które mają zapobiec takiemu zdarzeniu – wystarczy założyć je na siebie na noc i w nich spać. A jest się czego bać - jeśli kogoś stać na wydanie 5000 zł na smartfona, zapewne na jego koncie znajdują się zdecydowanie większe kwoty.

foto: zrzut ekranu

Nie sposób odmówić takiemu rozwiązaniu absurdalnego uroku, nie można też jednak przyznać sensu. Jak zapewnia Apple, Face ID nie tylko skanuje twarz użytkownika, lecz także sprawdza, czy stara się on aktywnie odblokować telefon bądź zatwierdzić płatność. Wymaga to patrzenia wprost w obiektyw, czego śpiący nie będą raczej potrafili dokonać.

A Wy jak zabezpieczacie swoje telefony?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile