Pogoda
20.08.2020 15:23

Antyszczepionkowcy oskarżają Facebook o łamanie wolności słowa. Bo weryfikuje fakty

Antyszczepionkowcy uważają, że sprawdzanie faktów narusza wolność słowa. Weryfikowanie informacji umieszczanych na Facebooku doprowadziła do znacznego zmniejszenia postów podających nieprawdziwe informacje o szkodliwości szczepionek.

szczepienie
foto: Shutterstock

Pod koniec 2019 roku Facebook, Google i inni internetowi giganci zobowiązali się do rozwiązania problemu dezinformacji, jaki szerzy się w sieci. Użytkownicy mediów społecznościowych łapali się na posty, w których można było przeczytać że Ziemia jest płaska, szczepionki są szkodliwe, a 5G ma służyć do depopulacji ludności.

Część z nich zaczynała w takie doniesienia wierzyć, co powodowało duże problemy społeczne. Gdy wskutek działań antyszczepionkowców w USA pojawiła się z powrotem odra, platformy ruszyły do działania.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Zdobywające popularność posty poddawane są weryfikacji. Zespół specjalistów sprawdza, czy przekazywane informacje są zgodne z prawdą i jeśli wykryją dezinformację, pojawi się stosowne oznaczenia, a zasięgi zostaną ucięte. Boli to bardzo amerykańskich antyszczepionkowców, którzy zaczęli oskarżać Facebooka o łamanie prawa do wolności słowa.

Antyszczepionkowcy oskarżają Facebook o wprowadzenie cenzury. Powodem weryfikacja faktów

Najdonośniejsze oskarżenia formułowane są przez Roberta F. Kennedy’ego Jr, przywódcę antyszczepionkowych ruchów Children's Health Defense oraz World Mercury Project.

Zarzuca on Facebookowi, że ograniczając zasięg postów podających opinie o szkodliwości szczepionek oraz uniemożliwiając wykupywanie reklam z przesłaniem antyszczepionkowym narusza pierwszą i piątą poprawkę do Konstytucji USA, które stoją na straży wolności słowa.

CDC oraz WMP odpowiadały za połowę płatnych treści antyszczepionkowych pojawiających się na Facebooku. Bez możliwości docierania do nowych członków i pozyskiwania w ten sposób nowych funduszy na „walkę ze spiskiem Big Pharmy” organizacje nie mają przed sobą zbyt świetlanej przyszłości.

Kennedy stwierdził, że Facebook jest w zmowie z przemysłem farmaceutycznym i dlatego właśnie cenzurują opinie antyszczepionkowe. Oznaczanie ich jako nieprawdziwych ma naruszać prawa kierowanych przez niego organizacji oraz zniesławiać je.

Zobacz także: 10 najpopularniejszych teorii spiskowych 

Weryfikacja informacji to: