Pogoda
05.10.2017 11:05

Antywirus z funkcją blokowania kamerki internetowej

Nad problemem podglądania przez wbudowane w komputery kamerki pochylił się producent popularnego antywirusa – zamiast kawałka taśmy klejącej proponuje specjalny moduł programu, który może działać „bez litości”.

Antywirus z funkcją blokowania kamerki internetowej
foto: materiały prasowe

Pomysł zaklejania kamery znajdującej się na wyposażeniu laptopa początkowo traktowany był przez większość internautów jak jeszcze jedna teoria spiskowa, jakich w sieci pełno.

Postrzeganie problemu zaczęło się jednak zmieniać, gdy na zdjęciu opublikowanym przez szefa Facebooka zauważono, że zakleja on taśmą znajdujący się nad ekranem jego komputera obiektywu.

Nieco później były już szef FBI porównał zasłanianie kamerki do zamykania na klucz drzwi do mieszkania – jak się okazało, amerykańskie (i zapewne nie tylko) agencje mają podobno sposoby, żeby zdalnie przechwycić obraz z dowolnego komputera na świecie.

Sposób na dostęp do kamerek znajdowali także przestępcy – na komputerach Apple przez lata grasował wirus, który nagrywał i przesyłał filmy z użytkownikami.

Takie rewelacje sprawiły, że coraz większa liczba osób stara się zadbać o swoja prywatność, czy to całkowicie zaklejając obiektywy, czy korzystając ze specjalnych naklejek, pozwalających odsłonić kamerkę w razie potrzeby.

Na nieco inny pomysł wpadł producent Avasta – w nowej, oznaczonej liczbą 2018 wersji antywirusa znalazł się moduł, który blokadę kamerki ma realizować programowo.

Funkcja Webcam Shield kontroluje, jakie programy chcą uzyskać dostęp do kamerki. Avast oferuje trzy tryby działania nowej opcji – inteligentny, który pozwala określić, czy nowe aplikacje próbujące uzyskać dostęp do przechwytywania obrazu mogą go otrzymać; ścisły, w którym każdorazowo pyta się o pozwolenie dla jakiegokolwiek programu próbującego otrzymać dostęp do kamerki oraz „bez litości”, który całkowicie blokuje możliwość uruchomienia kamerki.

Opcja trafiła pakietu Avast Premier– można go przetestować za darmo przez 30 dni. Z czasem Webcam Shield może trafić także do bezpłatnej wersji antywirusa.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery