Pogoda
20.03.2020 09:44

Aplikacja Kwarantanna Domowa pomoże w walce z COVID-19. Selfie z domu na wyrywki

Z dnia na dzień rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową; za kilka dni może być ich już ponad 100 000. To za dużo, żeby policja, nawet z pomocą wojska, mogła każdego dnia sprawdzić każdego poddanego izolacji. Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło więc aplikację, która wyręczy funkcjonariuszy.

aplikacja Kwarantanna Domowa
foto: materiały prasowe Ministerstwa Cyfryzacji

Na kwarantannę domową kierowane są osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzewanymi o zarażenie COVID-19.

Obywatel poddani izolacji obligowani są do unikania wszystkich kontaktów z innymi ludźmi oraz pozostawaniu w miejscu zamieszkania. Dzięki temu można powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenu i wydatnie zmniejszyć liczbę chorych.

żołnierze maszerujący w kolumnie
żołnierze maszerujący w kolumnie
Przeczytaj także Koronawirus: polskie wojsko wkracza do akcji. Będzie pilnować osób poddanych kwarantannie

Kwarantanna domowa jest bardzo ważnych środkiem zapobiegawczym, dlatego za jej złamanie przewidziano karę 5 000 zł.

ulotka o koronawirusie
ulotka o koronawirusie
Przeczytaj także Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej?

Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, stworzenie aplikacji monitorującej osoby poddane kwarantannie nie miało na celu karania obywateli nie stosujących się zaleceń, tylko poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa.

"

Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych. Ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - były skuteczne. "

Selfie zamiast wizyty policjantów. Rząd stworzył aplikację Kwarantanna Domowa

Idea stojąca za aplikacją Kwarantanna Domowa jest prosta: zamiast mobilizować siły policyjne i wojskowe do sprawdzania, czy objęta obowiązkiem izolacji osoba stosuje się do zaleceń, jej użytkownicy będą się meldować za pomocą robionych na żądanie zdjęć selfie.

Program sprawdzi lokalizację, w jakim wykonano fotkę, oraz automatycznie porówna zdjęcie do referencyjnego autoportretu zrobionego po uruchomieniu aplikacji. O założeniach Kwarantanny Domowej opowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski:

"

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane. "

Posłuchaj podcastu

Po otrzymaniu SMS-a z prośbą o wykonanie selfie użytkownicy będą mieć 20 minut na zrobienie i udostępnienie autoportretu. Jeśli w wyznaczonym czasie nie wypełnią obowiązku, informację o tym otrzyma policja, która tradycyjnym sposobem sprawdzić, co dzieje się u osoby poddanej kwarantannie.

Aplikacja Kwarantanna Domowa jest dostępna na smartfony z Androidem oraz iPhone’y. Korzystać z niej mogą tylko osoby poddane izolacji, aktywacja programu możliwa jest tylko dla numerów, które zostały podane podczas wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021

Co wolelibyście podczas kwarantanny?

Tagi: Newsy koronawirus