Pogoda
07.09.2017 10:38

Aplikacja #OTrening przygotowuje do obrony terytorialnej

Wojsko Obrony Terytorialnej przygotowało aplikację dla osób, które chcą być gotowe do bronienia naszego kraju. Aplikacja #OTrening na razie pozwoli im utrzymać się w formie, w planach jest jednak zbudowanie programu, jakiego świat jeszcze nie widział.

Aplikacja #OTrening przygotowuje do obrony terytorialnej
foto: materiały prasowe

Aplikacja ma za zadanie przygotować ochotnika do testów sprawnościowych. Jak zachwalają swoje dzieło autorzy, po wykonaniu testu poziomującego, sprawdzającego obecną formę fizyczną użytkownika, #OTrening przygotuje 8-tygodniowy plan treningowy dopasowany na podstawie specjalistów WOT.

"

Każdy tydzień składać się będzie z trzech treningów wytrzymałościowych i dwóch siłowych. Wszystko to abyś był jak najlepiej przygotowany fizycznie do pełnienia terytorialnej służby wojskowej! "

W ramach testu poziomującego użytkownik wykonuje podciągnięcia na drążku, pompki, przysiady i brzuszki. Rezultaty wpisuje do formularza w aplikacji, a ta pokazuje, jak ma wyrobić odpowiednią tężyznę.

Wojskowi podkreślają, że dzięki temu podczas bezpośrednich szkoleń będą mogli skupić się na przekazywaniu faktycznych umiejętności, a nie pilnowaniu, by wszyscy osiągnęli zbliżony poziom sprawności fizycznej.

foto: materiały prasowe

Program pozwala śledzić swoje postępy, a także sprawdzić poziom wskaźnika BMI. Dla większości użytkowników to jednak za mało – komentują oni, że uwzględniono tylko 4 rodzaje ćwiczeń oraz kieruje się korzystających z porad na kilkanaście minut na basen.

Korzystacie z aplikacji treningowych?

Plany dotyczące możliwości aplikacji były zdecydowanie bardziej imponujące. Podczas konferencji informującej o rozpoczęciu prac kreślono wizję programu, który będzie całymi garściami czerpał z najnowszych trendów technologicznych – między innymi z Augmented Reality, czyli poszerzonej rzeczywistości.

Program #OTrening miał według pierwszej wizji służyć kandydatom do formacji WOT, członkom organizacji pro obronnych oraz żołnierzom i funkcjonariuszom służb – mówiono, że oprócz ćwiczeń indywidualnych, aplikacja będzie także umożliwiała prowadzenie działań wieloosobowych w ramach działań kryzysowych i militarnych.

Rozszerzona rzeczywistość miała być wykorzystywana między innymi do nauki zasad korzystania z broni, udzielania pierwszej pomocy i zabezpieczenia medycznego.

"

Aplikacja będzie oferować geolokalizację, nawigację inercjalną, IoT, fuzję danych sensorycznych, nawigację satelitarną, media społecznościowe, QR kody oraz tagi AR. Oprogramowanie będzie ciągle motywować użytkownika do ciągłego szkolenia i doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności realizowanych w ramach zadań stawianych obronie terytorialnej, takich jak: usuwanie skutków klęsk żywiołowych, budowa i zasady działania uzbrojenia, topografia i rozpoznanie, obserwacje obiektów infrastruktury krytycznej, organizowanie działań wsparcia medycznego itp. poprzez zdobywanie odznak sprawności oraz odznaczeń. "

Ciekawie rozwiązało to sposób motywowania i wyróżniania użytkowników – awatar przypisany do danej osoby miał odzwierciedlać jego aktywność, efektywność i osiągnięcia.

Oprócz aplikacji #OTrening wymieniono także inne programy mobilne, które mają wspomagać działanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Najważniejszą z nich jest #OTakcja, czyli narzędzie przekazujące informacje taktyczne żołnierzom i dowódcom niższych szczebli dowodzenia.

foto: materiały prasowe

Pojawiły się także pomysły na kilka aplikacji wspomagających:

  • #RekrOT - wspierająca proces naboru do formacji
  • #gOTowość - monitorująca status gotowości żołnierzy WOT i ostrzegająca o zagrożeniach
  • #OTfit - wspierająca proces rozwijania sprawności fizycznej (tę funkcję pełni obecnie #OTrening)
  • #PatriOTa - wspierająca proces kształcenia obywatelskiego i budowania świadomości historycznej żołnierzy

Aplikację #OTrening można pobrać za darmo ze sklepu Google Play.

Wstąpicie do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia