Aplikacja Rycerz zawalczy w internecie o dobre imię Polski

Michał Tomaszkiewicz
30.11.2017 11:18
Aplikacja Rycerz zawalczy w internecie o dobre imię Polski Fot. materiały prasowe

Rycerz – tak nazywa się aplikacja, dzięki której internauci będą mogli urządzać w sieci pospolite ruszenia w obronie dobrego imienia Polski.

Aplikacja powstała z inicjatywy Fundacji Reduty Dobrego Imienia – organizacji, której podstawowym celem jest walka z pojawiającymi się w mediach sformułowaniami w kłamliwy sposób przedstawiający nasz kraj.

Projekt wsparło finansowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2017”.

Rycerz ma być centrum wymiany informacji na temat szkalowania dobrego imienia Polski w internecie. Ochotnicy – twórcy systemu liczą na to, że na całym świecie będzie ich kilka milionów – będą mogli wprowadzać do systemu informacje dotyczące opublikowanych informacji o Polsce, które uznali za kłamliwe.

Nie wszyscy jednak będą mogli stać się członkami tej „internetowej husarii” – zanim będzie można stać na straży dobrego imienia Polski, trzeba będzie przejść prześwietlenie dotyczące dotychczasowej postawy i wykazywanego poziomu patriotyzmu. Być może pomocne będzie posiadanie konta na Polfejsie - odpowiedzi na kłopoty z banowaniem kont na Facebooku za wypowiedzi uznawane za mowę nienawiści.

foto: zrzut ekranu

W dalszej perspektywie Rycerz ma współpracować z Dragonem – zautomatyzowaną wyszukiwarką, która ma odnajdywać w sieci kłamliwe sformułowania, a następnie podawać linki do publikacji.

Zadaniem Rycerza będzie gromadzenie dowodów oraz synchronizacja akcji zasypywania mediów żądaniami sprostowań – mieliby je wysyłać internauci, którzy zostali dopuszczeni do systemu. Twórcy mają nadzieję, że wiadomości będzie tak dużo, że może dojść nawet do paraliżu pracy uznanej za wrogą redakcję. Siła milionowego pospolitego ruszenia ma zniechęcać zagraniczne media do pisania nieprawdy o Polsce.

W planach jest wykonanie aplikacji na smartfona, dzięki czemu użytkownicy Rycerza mogliby korzystać z niego wprost na ekranach swojego telefonu. Prace nad systemem są jeszcze we wczesnym stadium – strona projektu, rycerz.rdi.pl, nie zawsze jest osiągalna.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.