Aplikacja antykoncepcyjna skuteczniejsza od prezerwatyw

Michał Tomaszkiewicz
14.10.2016 09:48
Aplikacja antykoncepcyjna skuteczniejsza od prezerwatyw Fot. materiały prasowe

Używana prawidłowo zapobiega ciąży ze skutecznością wynoszącą 99,5% - prezerwatywy chronią z pewnością równą 98%. Aplikacja Natural Cycles wykorzystuje algorytmy analityczne stworzone dla CERN i LHC w celu poszukiwania bozonu Higgsa.

Autorką programu jest Elina Berglund, fizyk pracujący w Wielkim Zderzaczu Hadronów podczas poszukiwania cząstki dopełniającej model standardowy. Aplikacja powstała z bardzo osobistych pobudek – badaczka chciała zrezygnować z używania pigułek.

Dzięki wykorzystaniu zawansowanych metod analizy statystycznej program Natural Cycles zdecydowanie zwiększa skuteczność naturalnej antykoncepcji – autorka stara się obecnie o uznanie programu jako oficjalnego środka antykoncepcyjnego.

Skuteczność aplikacji została wyznaczona na podstawie analizy danych dostarczanych przez użytkowniczki programu. Przeprowadzono dwie analizy, obejmujące wyniku uzyskiwane przez tysiące kobiet.

Jak używa się programu? Prawidłowe korzystanie z Natural Cycles wymaga dużej dawki samodyscypliny – kobiety muszą wpisywać do aplikacji wyniki pomiaru temperatury. Po owulacji zwiększa się poziom progesteronu, co skutkuje podwyższeniem temperatury ciała o 0,45 stopnia Celsjusza. Na podstawie analizy danych program pokazuje, w które dni można uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia, a kiedy należy skorzystać z dodatkowej ochrony.

Przyjrzano się skuteczności działania algorytmów w przypadku ponad 4000 kobiet w wieku 20-35 lat. W ciągu roku odnotowano 143 ciąże, z czego część okazała się być planowana (kobiety używały aplikacji do określenia dni płodnych), a część była wynikiem nieprawidłowego używania aplikacji (na przykład dostarczania niepełnych i niedokładnych danych).

National Health Service – system ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii - ogłosiła oficjalnie. że na skutek błędnego działania aplikacji (oznaczenia dni płodnych jako bezpieczne) w ciąże zaszło tylko 10 kobiet. Skuteczność działania programu została oszacowana na 99,5% - większą, niż oferują prezerwatywy.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Jeśli zrezygnować z założenia, że Natural Cycles jest używany w idealnie zgodny z zasadami sposób, jego skuteczność spada do 93%.

Z aplikacji Natural Cycles korzysta już 100 000 kobiet. Program oferowany jest na zasadzie miesięcznej subskrypcji w wysokości 12 dolarów. Program dostępny jest na Androida i iOS.

Innym ciekawym programem dla kobiet jest London Sperm Bank Donors, umożliwiająca kobiecie zamówienie nasienia do sztucznego zapłodnienia wprost z poziomu smartfona.

Co sądzicie o takim środku antykoncepcyjnym?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.