Pogoda
17.01.2018 13:53

Aplikacja antykoncepcyjna sprawcą wielu niechcianych ciąż

Korzystanie z programu Natural Cycles ma być skuteczniejsze w zapobieganiu ciąży niż prezerwatywa. Dziesiątki kobiet, które zdecydowały się na przeprowadzenie w Szwecji aborcji wskazało na aplikację jako winowajczyni sytuacji, w której się znalazły.

Aplikacja antykoncepcyjna sprawcą wielu niechcianych ciąż
foto: materiały prasowe

W teorii wszystko wygląda pięknie. Do tradycyjnej metody pomiaru temperatury dodano algorytmy, które powstały z myślą o obsłudze zdarzeń w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Spośród milionów kolizji cząstek miały wybrać te, które mogły wskazywać na pojawienie się w nich bozonu Higgsa.

Aplikacja, która chroni przed ciążą

Twórcy aplikacji Natural Cycles chwalili się nawet, że jest ona skuteczniejsza w zapobieganiu ciąży niż używanie prezerwatywy. Program wskazywał, kiedy można uprawiać seks, żeby nie obawiać się zostania rodzicami – mógł pełnić także przeciwstawną rolę, pomagając parom starającym się o potomka.

Wątpliwości co do skuteczności działania aplikacji (za jej użytkowanie trzeba płacić miesięczny abonament) pojawiły się gdy okazało się, że do przeprowadzającego aborcje szpitala w Sztokholmie od września 2017 do końca tego roku zgłosiło się 37 kobiet z zamiarem poddania się takiemu zabiegowi.

Podczas rozmowy z personelem przyznawały, że stosowało aplikację Natural Cycles jako metodę antykoncepcji. Szpital zgłosił więc program do zbadania przez szwedzką Agencję Produktów Medycznych (aplikacja może oficjalnie informować, że jest środkiem antykoncepcyjnym).

Środki antykoncepcyjne nie działają w 100% przypadków

Twórcy aplikacji przypomnieli, że mimo wysokiej (ocenianej na 93%) skuteczności używanie Natural Cycles ostrzega użytkowniczki, że nie daje gwarancji na skuteczne działanie programu.

"

Żaden środek antykoncepcyjny nie jest efektywna w 100% przypadków, niechciane ciąże są nieszczęśliwie ryzykiem, z którego stosujący zabezpieczenia muszą zdawać sobie sprawę. Z naszych badań wynika, że nasz produkt oferuje wysoki poziom pewności, porównywalny z innymi metodami. "

Jako powód dla coraz częstszego pojawiania się nazwy Natural Cycles w sprawach aborcyjnych twórcy aplikacji wskazują jej coraz większą popularność – im więcej osób jej używa, tym więcej liczbowo będzie tych, którym nie udało się za jej pomocą uchronić przed ciążą.

Zaufalibyście aplikacji antykoncepcyjnej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia