Pogoda
21.02.2017 11:29

Aplikacja do powiadamiania o wycince drzew

Wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska prawo poskutkowało prawdziwą rzezią drzew, które z dnia na dzień znikają z miejskiego krajobrazu. Z procederem można próbować walczyć zgłaszając trwającą wycinkę przez aplikację – na miejsce zostaną wysłani kontrolerzy.

Aplikacja do powiadamiania o wycince drzew
foto: zrzut ekranu, materiały prasowe

Taką deklarację złożył urząd miasta stołecznego Warszawy, oferujący wszystkich mieszkańcom stolicy bezpłatną aplikację Warszawa 19115. Program istnieje w wersji na Androida, iOS oraz Windows Phone.

W sekcji „Zieleń” służącej do tej pory do zgłaszania na przykład powalonych drzew czy zasłanianych przez roślinność znaków drogowych, pojawiła się opcja informowania o trwającej wycince. Korzystanie z aplikacji jest proste – wystarczy zrobić zdjęcie sytuacji (choć nie jest to konieczne), oznaczyć położenie na mapie oraz wybrać typ wysyłanego alertu, żeby sprawą mogły zając się odpowiednie służby.

Procedowanie zgłoszenia można monitorować – jest mu przyporządkowywany unikatowy numer, który służy do obserwowania podjętych przez urzędników działań.

Trak wygląda aplikacja w akcji:

Aplikacja warszawskiego magistratu pozwala nie tylko reagować na sytuacje zastane na mieście, ale także dowiadywać się o działaniach urzędu związanych z zamieszkiwaną dzielnicą. Z wyprzedzeniem możemy otrzymać komunikaty o zmianach w organizacji ruchu (na przykład zamykaniu danej ulicy), informacje o pojawieniu się lokalnych zagrożeń czy raporty o stanie realizacji projektów z budżetu partycypacyjnego.

Wycinka drzew na prywatnych posesjach możliwa jest dzięki obowiązującym od stycznia 2017 roku przepisom dającym właścicielom terenu prawo do ścięcia drzewa bez zezwolenia, jeśli nie jest to robione w celach komercyjnych.

Czy przepisy powinny dawać właścicielom terenu prawo do wycinania drzew?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia