Aplikacja o smogu pokazuje, czy możecie bezpiecznie oddychać

Michał Tomaszkiewicz
12.12.2016 09:21
Aplikacja o smogu pokazuje, czy możecie bezpiecznie oddychać Fot. materiały prasowe

Oddychanie w Polsce jest niebezpieczne – jak wynika z badań, nad naszym krajem unosi się najbardziej szkodliwe powietrze w całej Europie. Dzięki aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można sprawdzić, czy wyjście z domu zaszkodzi i czy bez strachu można otworzyć okno.

Dane wyświetlane w aplikacji pochodzą wprost ze stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) i podawane są niemal na żywo – opóźnienie wynosi zazwyczaj nie więcej niż godzinę, gdyż co taki okres zbierane są dane ze stacji.

Użytkownicy otrzymują gołe, nieprzetworzone informacje wprost z urządzeń pomiarowych:

Prezentowane przez aplikację dane pochodzą wyłącznie z automatycznych stacji pomiarowych PMŚ i nie są interpolowane. Prezentowane w aplikacji dane są przed ostateczną weryfikacją i mogą ulec zmianie. Dane prezentowane są w czasie lokalnym.

Urządzenia monitorujące jakość powietrza zbierają dane na temat stężenia pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wpływ każdego związku chemicznego na zdrowie został w programie dokładnie opisany.

Wyniki pokazywane są w 6-stopniowej skali, pokazującej za pomocą kolorów, czy o danej godzinie należy obawiać się smogu. Jaskrawy zielony oznacza, że bez konsekwencji dla zdrowia można oddychać pełną piersią, czerwony sugeruje, że lepiej jest wstrzymać oddech.

Prezentowane dane domyślnie pobierane są na podstawie lokalizacji GPS – aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” wyszukuje stację znajdującą się najbliżej i to z niej pobiera dane. Użytkownik może także samodzielnie wybrać teren, z jakiego chce otrzymywać informacje o zanieczyszczeniu powietrza - wystarczy, że kliknie w odpowiednie miejsce na mapie pokazującą całą Polskę.

Jeśli nad okolice, w których przebywa osoba korzystająca z aplikacji nadciągnie zanieczyszczeniowa apokalipsa, program Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyśle powiadomienie alarmowe:

Aplikacja wysyła powiadomienia push w przypadku wystąpienia przekroczeń poziomów informowania lub alarmowych zanieczyszczeń oraz przy okazji publikacji nowych aktualności na portalu jakości powietrza GIOŚ.

Aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” dostępna jest za darmo na smartfony z Androidem i iPhone’y.

To nie jedyny sposób, żeby sprawdzać swoje zdrowie za pomocą telefonu i podłączanych do niego gadżetów. Jeśli tylko nie macie nic przeciwko temu, żeby dać się skanować nago, inteligentne lustro przygotuje dla Was raporty o efektach stosowanych ćwiczeń, wskazując na zmiany figury, redukcję tkanki tłuszczowej i przyrost mięśni.

Jeśli zaś okaże się, że najbezpieczniejszym miejscem do oddychania jest własny dom, nie oznacza to jeszcze, że nie będzie można pojeździć rowerem ze znajomymi - a nawet pościgać się nimi w wyścigu przez internet.

Zainstalujecie aplikację ostrzegającą przed smogiem?

Oczyszczacze powietrza przyda się podczas rozmaitych prac domowych

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.