Pogoda
03.04.2018 12:40

Aplikacja randkowa Grindr udostępniała na zewnątrz dane o użytkownikach z HIV

Wynik testu na HIV oraz data jego przeprowadzanie – takie informacje udostępniała na zewnątrz aplikacja randkowa Grindr. Dane w wielu przypadkach nie były nawet zaszyfrowane.

Aplikacja randkowa Grindr udostępniała na zewnątrz dane o użytkownikach z HIV
foto: materiały prasowe

Dbanie o prywatność w sieci powinna stać się codziennością – co chwila słychać o wyciekach danych oraz udostępnianiu och podmiotom, które nie powinny mieć do nich dostępu. Sztandarowym przykładem jest tu Cambridge Analytica, która zebrała prywatne informacje o 50 mln użytkowników Facebooka.

W rezultacie kapitalizacja portalu społecznościowego zmniejszyła się o 70 mld dolarów, a jego szef – Mark Zuckerberg – będzie tłumaczył się przez amerykańskim Senatem.

Aplikacja randkowa udostępniała dane o statusie HIV

Podawanie informacji na swój temat w internecie może mieć ogromne konsekwencje. Przekonało się o tym 3,6 mln użytkowników aplikacji randkowej Grindr, pozwalającej znaleźć do pary osobę homoseksualną.

Grindr udostępniał część informacji wprowadzanych przez użytkowników do dwóch przedsiębiorstw zajmujących się optymalizowaniem aplikacji pod względem szybkości działania - Apptimize i Localytics.

Oprócz wspomnianych już danych o wynikach testów na HIV Grindr podawał na zewnątrz także numery telefonów, zapisane lokalizacje położenia geograficznego pobrane z GPS i adresy e-mail. Część danych przekazywana była w postaci niezaszyfrowanej, co umożliwiało łatwe ich przejęcie.

Specjaliści alarmują, że informacje pozwalały na identyfikację poszczególnych osób korzystających z serwisu oraz dotarcie do nich w prawdziwym życiu dzięki danym GPS oraz numerom telefonów.

Grindr bronił się informując, że przedsiębiorstwa do których przekazywane są dane mają zakaz ich dalszego rozpowszechniania. Ostatecznie twórcy aplikacji obiecali, że nie będzie już udostępniać podmiotom trzecim danych o swoich użytkownikach.

Dbacie o bezpieczeństwo swoich danych w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile