Pogoda
01.06.2018 16:19

Apple angażuje się w tworzenie muzyki

Wygląda na to, że Apple Music ma iść w ślady Netfliksa i oferować muzykę tworzoną specjalnie dla platformy streamingowej – Apple otwiera nowy dział, odpowiedzialny za bezpośrednią współpracę z twórcami.

Apple Music
foto: materiały prasowe

Netflix rozwija się w niewiarygodnym tempie – serwis jest w stanie wyłożyć miliardy dolarów na tworzenie własnych filmów i serial, dzięki czemu dysponuje ofertą, której nie tylko ciężko się oprzeć, lecz także której nie można znaleźć nigdzie indziej.

W rezultacie ma dziesiątki milionów zadowolonych subskrybentów, którzy decydują się na dochowanie wierności Netfliksowi nawet mimo wodzenia na pokuszenie przez Showmaksa czy CDA.

Podobne mocarstwowe plany ma dla swojej usługi muzycznej Apple, które postanowiło zaangażować się w proces tworzenia muzyki, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę Apple Music.

Serwis rośnie dynamicznie, mogąc pochwalić się już 50 mln użytkowników – jeśli tempo rozwoju zostanie utrzymane, Spotify może zostać zdetronizowane jeszcze w te gorące wakacje.

Apple zostanie wytwórnią muzyczną?

Oficjalnie takie deklaracje nie padły – można sobie jednak wyobrazić, że możliwość oferowania utworów znanych artystów na wyłączność byłaby ważną kartą przetargową Apple Music.

Korporacja jak na razie przyznaje się tylko do chęci podjęcia współpracy z autorami tekstów i aranżancji, którzy pozostają nieco na uboczu – gdy myśli się o branży muzycznej, zazwyczaj widzi się przed oczami wykonawców (którzy w większości wykonują dzieła stworzone przez kogoś innego) lub wytwórnie (wydające nagrania artystów).

Apple zauważyło, że twórcy muzyki nie mają zazwyczaj bezpośrednich kontaktów z platformami streamingowymi – stąd pomysł na wyciągnięcie do nich ręki. Konsekwencji tego kroku może być całkiem sporo – od wspomnianej już ewentualności stworzenia przez Apple własnej wytwórni muzycznej, aż po reprezentowanie artystów, załatwiania im kontraktów z wykonawcami i zarabianie na tantiemach.

Wiadomo, że jednym z zadań nowego działu Apple ma być wyszukiwanie i wspieranie rozwoju talentów tworzących teksty utworów.

Słuchalibyście metalu z wytwórni Apple?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele