Pogoda
29.06.2016 15:47

Apple będzie mogło zdalnie sterować Twoim iPhonem

Apple opatentowało system umożliwiający wysyłanie do iPhone’a wiadomości z wykorzystaniem jego kamery. W opisie rozwiązania jest też mowa o wydawaniu komend – na przykład uniemożliwiających wykonywania nagrań wideo lub robienia zdjęć.

Apple będzie mogło zdalnie sterować Twoim iPhonem
foto: materiały prasowe

Aparat fotograficzny wbudowany w iPhone'a lub iPada otrzymałby możliwość rejestrowania sygnałów optycznych wysyłanych w podczerwieni – świetle, które nie jest widoczne dla ludzkich oczu. Ten zakres fal elektromagnetycznych jest stosowany powszechnie w pilotach zdalnego sterowania.

Opatentowany przez Apple system może mieć różne zastosowania. Według producenta umożliwi on przesyłanie do telefonu lub tabletu informacji o danym miejscu lub obiekcie, na przykład podczas oglądania ekspozycji w muzeum.

Otworzyłoby to zupełnie nowe możliwości w korzystaniu z rozszerzonej rzeczywistości – dzięki danym udostępnianym telefonom wyświetlenie dodatkowych informacji na temat obiektu stanie się o wiele prostsze. Obecnie użytkownicy muszą zeskanować kod QR lub liczyć na rozpoznanie obiektu przez używaną przez siebie aplikację.

Odwiedzający sklepy mogliby otrzymywać tą drogą kupony rabatowe, mające zachęcić ich do zakupów.

Apple zastrzegło także, że przesyłane w podczerwieni sygnały mogłyby służyć do regulowania parametrów pracy iPhone’ów i iPadów, na przykład wyłączając na koncertach możliwość rejestrowania filmów lub robienia zdjęć.

Ta funkcja ma szczególnie przydawać się w budynkach i pomieszczeniach, do których dostęp jest zastrzeżony – wojsko lub agencje rządowe mogłyby wyznaczać strefy, w których dane funkcjonalności miałyby nie działać i zabezpieczać się przed nielegalną rejestracją tajemnic.

Pomysł ma także drugie dno – opcja wyłączania nagrywania wideo może być nadużywana, na przykład w czasie protestów społecznych lub kontrowersyjnych interwencji policji.

Patent przyznany Apple to nie pierwszy pomysł producenta na powiązanie działania urządzenia z lokalizacją, w której się znajduje. W 2012 roku przedsiębiorstwo zarezerwowało dla siebie prawa do „narzucania reguł działania urządzeniom bezprzewodowym” – w kinie telefon automatycznie byłby wyciszany, podczas egzaminu wyłączany, a po wejściu na pokład samolotu dezaktywowane byłyby wszystkie moduły komunikacyjne.

W opisie patentu pojawiły się ponadto informacje o możliwości wyłączania urządzeń na wybranych obszarze na przykład podczas akcji policyjnych.

System wysyłający komendy do telefonu na pewno zainteresuje hakerów i przestępców – pomysł jego wprowadzenia dość mocno kontrastuje z deklaracją Apple o niewprowadzaniu do swoich urządzeń backdoorów, czyli sposobów na łatwe przejęcie kontroli nad telefonem.

Myślicie, że pomysł Apple trafi do nowych iPhone’ów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple