Pogoda
29.09.2016 15:02

Apple masakruje Samsunga na Allegro

Hejterzy hejtują, a Apple drożeje dalej – jak wynika z danych udostępnionych przez Allegro, sprzedaż iPhone’ów rośnie szybko, choć nie tak szybko jak ich ceny.

Apple masakruje Samsunga na Allegro
foto: kadr z wideo

W 2016 roku użytkownicy serwisu zakupili już 107 000 iPhone’ów. Z długoterminowych analiz wynika, że liczba ta rośnie rok do roku o 20%. Łączna wartość sprzedawanych urządzeń wzrasta szybciej – w tempie 30% rocznie.

To nie koniec dobrych wiadomości dla Apple – tylko 35% sprzedawanych w serwisie aukcyjnych smartfonów tej marki jest używanych. Zdecydowana większość kupców sięga po nowe telefony – nawet mimo tego, że ceny do najniższych nie należą.

Najpopularniejszy okazał się być iPhone 5S, który znalazł 27 000 nowych właścicieli. Na drugim miejscu najpopularniejszych telefonów Apple znalazł się model 6S, zakupiony w serwisie przez 21 000 osób. Podium zamyka iPhone 4S, zaprezentowany jeszcze w 2011 roku.

Pod względem ceny sprzedaży Apple wręcz zaorało Samsunga, swojego największego rywala. Średnia cena iPhone’a wyniosła w tym roku 1928 zł. Koreańskie telefony z Androidem osiągnęły przeciętną wartość 980 zł.

Samsung ma zdecydowanie większe portfolio modeli, z których część kierowana jest do osób poszukujących tańszych propozycji. Allegro porównało sprzedaż konkurentów w segmencie droższych smartfonów – także tutaj Apple zostawiło koreańskiego producenta daleko z tyłu.

Wszystkie modele iPhone’ów to 43,4% sprzedanych telefonów w cenie powyżej 1500 zł. Samsung zdobył 35,5% udziału w tej kategorii. Przewaga firmy z Cuppertino jest jeszcze większa, gdy spojrzy się na całościową wartość wszystkich sprzedanych w tej kategorii urządzeń.

Apple odpowiada za 48,2% obrotu wśród telefonów o wartości przekraczającej 1500 zł, Samsung zgarnął 34% wydanych w tej kategorii pieniędzy.

Ostatnie słowo należy jednak do Koreańczyków, których smartfony w ujęciu wartościowym generują 27% obrotu urządzeniami tego typu na Allegro. Apple musi zadowolić się 23% rynku, co jest sporym sukcesem jeśli wziąć pod uwagę, że ilościowo iPhone’y to 9% smartfonów sprzedawanych na Allegro.

A Wy wolicie Androida czy iOS?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile