Pogoda
17.06.2019 13:28

Apple odcina od sklepu online użytkowników starszych systemów macOS

Apple nie chce, żeby użytkownicy starszych systemów i przeglądarek korzystali ze sklepu online. Dostać się do niego można będzie dopiero po zaktualizowaniu oprogramowania lub zakupie nowszego sprzętu.

MacBook Air
foto: materiały prasowe

System OS X zadebiutował w 2001 roku, gdy komputery Apple korzystały jeszcze z procesorów PowerPC. Co kilka lat pojawiała się nowa wersja systemu operacyjnego, dostosowywana do nowego sprzętu oraz wykorzystywanych interfejsów.

W ramach ujednolicania nazewnictwa OS X został w końcu przemianowany na macOS. Jak się okazało, nie były to jedyne zmiany, jakie zaplanowało Apple.

Apple kończy z OS X
Apple kończy z OS X
Przeczytaj także Apple kończy z OS X

Okazało się bowiem, że dostęp do sklepu online dostaną tylko użytkownicy, którzy posiadają nowszą wersję systemu oraz przeglądarki.

Sklep Apple tylko dla użytkowników nowszego sprzętu

Ze sklepu Apple będą mogli korzystać tylko osoby, które dysponują komputerami Apple z systemem OS X 10.10.5 Yosemite lub nowszym oraz przeglądarką Safari 10.1.2 lub nowszą. Premiera tego systemu miała miejsce w 2014 roku.

Użytkownicy komputerów Apple ze starszym systemem będą musieli rozważyć albo zakup nowszej wersji macOS lub ręcz przesiadkę na nowy sprzęt. W innym przypadku przy próbie skorzystania ze sklepu będą tylko widzieć komunikat o „nieobsługiwanej przeglądarce”.

Decyzja Apple została najprawdopodobniej podjęta w trosce o bezpieczeństwo użytkowników. W nowszych wersjach systemu stosowane są zaktualizowane zabezpieczenia, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko przejęcia konta przez hakerów.

Internauci zwracają uwagę, że korporacja strzela sobie sama w stopę. Jeśli bowiem właściciel starszego sprzętu Apple będzie chciał kupić sobie nowy, dowie się tylko, że nie może tego zrobić online.

Być może korporacja stwierdziła, że jeśli ktoś używa komputera Apple sprzed 5 lat, to na pewno nie skusi się na przykład na monitor Pro Display XDR, który kosztuje 5000 dolarów i sprzedawany jest bez nóżki, którą trzeba dokupić za kolejne 999 USD.

Zobacz także: Monitor Apple Pro Display XDR kosztuje 5000 dolarów bez nóżki. Trzeba za nią zapłacić kolejne 999 USD 

Co myślicie o decyzji Apple?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Apple