Apple pozywa za śmiertelnie groźne akcesoria do iPhone'ów

Michał Tomaszkiewicz
20.10.2016 09:06
Apple pozywa za śmiertelnie groźne akcesoria do iPhone'ów Fot. materiały prasowe

Apple ostrzega przed akcesoriami sprzedawanymi na Amazonie – mogą doprowadzić do przegrzania iPhone’a, wywołać samozapłon, a nawet śmiertelnie porazić prądem.

Korporacja przeprowadziła test – zakupiła w internetowym sklepie zestaw akcesoriów do swoich urządzeń. Wyniki są szokujące – według Apple, 90% z otrzymanych produktów zostało podrobionych. 

Nie można założyć, że ta liczba jest odzwierciedleniem całościowej sytuacji panującej na Amazonie – Apple zapewne bardzo starannie wybrało akcesoria, które zostały nabyte w ramach zakupu kontrolowanego.

Twórca iPhone’a nie zamierza zostawić tego bez reakcji – do sądu trafił już pozew przeciwko 50 producentom kabli i ładowarek deklarujących zgodność swoich wytworów ze smartfonami i tabletami Apple. W treści złożonego pisma można wyczytać, że używanie nieautoryzowanych produktów może nawet spowodować śmierć.

Nielegalne akcesoria – wyprodukowane bez zapłacenia opłat licencyjnych – są dostępne w sklepie Amazon oraz w ofertach Groupona.

Apple zazdrośnie strzeże rynku dodatków, utrudniając życie niezależnym producentom – iPhone’y obsługują tylko kable, które są wyposażone w odpowiedni procesor. Gdy tylko takie zabezpieczenie zostanie złamane i Chińczycy nauczą się tworzyć kopie układu, pokazują się gadżety będące znacznie tańsze od oryginalnych.

Za wyprodukowane przez siebie kable i ładowarki Apple żąda nawet kilkuset złotych – nic więc dziwnego, że produkty pochodzące z alternatywnych źródeł cieszą się wśród klientów dużą popularnością. Uszczupla to jednak przychody smartfonowego giganta - i to w stopniu, który popchnął Apple do wytoczenia procesu.

Przedsiębiorstwo oczekuje odszkodowania w wysokości 150 000 dolarów za każde złamanie praw własności intelektualnej i 2 mln dolarów za nieprawne wykorzystanie marki Apple.

A Wy kupujecie oryginalne akcesoria?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.