Pogoda
18.04.2016 10:15

Apple wydobyło ze złomowanych iPhone'ów złoto za 150 mln zł

W trosce o środowisko Apple przyjmuje do recyklingu stare, zniszczone i zepsute iPhone’y – w 2015 producent wydobył z przekazanych mu urządzeń tonę złota o wartości ponad 150 mln złotych.

Apple wydobyło ze złomowanych iPhone'ów złoto za 150 mln zł
foto: materiały prasowe

Apple pochwaliło się swoimi proekologicznymi działaniami w raporcie – wynika z niego, że w 2015 roku korporacja przyjęła do odpowiedzialnego przetworzenia sprzęt o łącznej wadze ponad 40 000 ton. Producent informuje, że to „złom”, który trafiłby na wysypiska śmieci – i że osiągnięty wynik to 71% wagi całej jego produkcji z 2008 roku.

Z danych udostępnionych przez producenta wynika, że udało się odzyskać do ponownego wykorzystania (lub bezpiecznej utylizacji w przypadku materiałów szkodliwych) 10500 ton stali, 6100 ton plastiku, 5400 ton szkła, 2050 ton aluminium, 1340 ton miedzi, 86 ton kobaltu, 59 ton cynku, 20 ton ołowiu, 18 ton niklu, 3 tony srebra, 2 tony cyny oraz 1 tonę złota.

Dużą role podczas procesu wydobywania surowców z oddawanych do producenta urządzeń odgrywają roboty Liam, zaprezentowane przez Apple podczas konferencji, na której zapowiedziano iPhone’a SE. Jak chwali się producent, robot potrzebuje tylko 11 sekund, żeby rozebrać urządzenie Apple na części składowe.

Urządzenia przeznaczone do recyklingu trafiają do korporacji w ramach programu Apple Renew, w którym biorący udział mogą liczyć na otrzymanie w zamian za swój sprzęt kart podarunkowych (o ile oddają relatywnie nowe urządzenia) albo… podziękowania oraz możliwość pobrania i używania „proekologicznej” tapety na smartfona.

foto: apple.com

Na kupon zniżkowy do sklepów Apple mogą liczyć osoby, które oddają iPhone’a 4 i nowsze modele, iPada w wersji co najmniej 2 lub MacBooka wyprodukowanego po 2007 roku. Korporacja przyjmie także chętnie smartfony i komputery innych producentów.

Co ciekawe, zasady programu umożliwiają producentowi odświeżenie części urządzeń i oferowanie ich w sprzedaży. Aby skorzystać z Apple Renew, wystarczy wysłać do producenta wiadomość o urządzeniu, które ma być „odpowiedzialnie przetworzone” – jeśli zostanie zakwalifikowane do programu, użytkownik otrzyma proponowaną wycenę sprzętu oraz adresowaną do Apple kopertę, do której należy włożyć stary sprzęt.

Złoto używane jest w elektronice w śladowych ilościach ze względu na swoje właściwości – jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności, pozostając przy tym praktycznie odpornym na korozję. Lepsze własności przewodnictwa ma srebro, które jednak łatwo ulega utlenieniu. Miedź, która używana jest najczęściej, jest tania, ale elektrony poruszają się w niej zbyt wolno, żeby sprawdziła się we wszystkich komponentach.

Co robicie ze swoimi zużytymi telefonami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Apple